Chiny rezygnują z jednorazowego plastiku

Kraj z jedną z najsilniejszych, ale też najbardziej szkodliwych dla środowiska gospodarek, w celu ochrony klimatu, podejmuje bardzo zdecydowane kroki. Chiny ograniczą zużycie plastiku jednorazowego użytku, pierwsze cele mają zostać osiągnięte już w tym roku kalendarzowym.

· 2 min read
Chiny rezygnują z jednorazowego plastiku

Chińska Republika Ludowa z prężnie rozwijającą się gospodarką jest jednym z największych producentów i eksporterów tworzyw sztucznych jednorazowego użytku na świecie. W każdej dyskusji na temat ochrony środowiska i zanieczyszczenia planety pojawia się temat nadprodukcji w chińskim przemyśle. W tym roku Chiny podjęły bardzo zdecydowane kroki w kierunku ograniczenia ilości odpadów produkowanych i składowanych na terenie kraju. Krajowa komisja ds. Rozwoju i Reform oraz Ministerstwo Ekologii i Środowiska przedstawiły konkretne daty i cele, które chcą osiągnąć. Jakie dokładnie?

Największym problemem współczesnego świata nie jest plastik sam w sobie, a jego jednorazowe użycie i nadmiar. Sprawa jest szczególnie poważna właśnie w Chinach, dlatego władze postanowiły walczyć z zanieczyszczeniem za pomocą zakazów, niektóre z nich zostaną wprowadzone już w tym roku. Do końca 2020 z większych aglomeracji miejskich w kraju znikną wszelkie torby plastikowe, zrywki i reklamówki, a w 2022 rokuz zakaz ten będzie dotyczył wszystkich miast. Sprzedawcy świeżych produktów, takich jak ryby czy owoce będą zwolnieni z niego do 2025 roku. Ogromne zmiany zajdą również w sektorze gastronomicznym, w którym planowane jest zmniejszenie zużycia plastikowych przedmiotów jednokrotnego użytku o 30%. Coraz więcej regionów będzie objęte przepisami ograniczającymi zużycie surowców i sprzedaż produktów z tworzyw sztucznych. W życie wejdzie również zakaz wytwarzania i sprzedaży folii o grubości mniejszej niż 0,025 mm, której przetworzenie jest praktycznie niemożliwe.

Chiny od pewnego czasu stawiają małe kroki w kierunku zmian, tworząc nowsze i bardziej wydajne kompleksy odzyskiwania zasobów, unowocześniają technologie wykorzystywane w recyklingu, a teraz  w bardzo krótkim czasie rezygnują z plastiku jednorazowego użytku, który jest wykorzystywany tam w przerażających ilościach. W sklepach trudno znaleźć jakiekolwiek produkty pozbawione foliowych opakowań, a w restauracjach pełno jest ofert na wynos. Konsumenci również chętnie korzystają z tworzyw sztucznych, zużywając dużo reklamówek i jednorazowych naczyń, dlatego jest to szczególne wyzwanie dla rządu, ale i samych mieszkańców Chin.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO