Chwieje się pozycja Morawieckiego w PiS. Zagrożony szef MSZ

Seria problemów, które towarzyszyły kadencji Mateusza Morawieckiego jako premiera RP, odbiła się mocno na zaufaniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wobec premiera Morawieckiego.

· 2 min read
Chwieje się pozycja Morawieckiego w PiS. Zagrożony szef MSZ

Jarosław Kaczyński w piątek rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim, wobec którego miał pretensje związane z faktem, iż szczyt bliskowschodni planowany był bez wiedzy kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Szczyt, o którym mowa, miał być dowodem na to, że pozycja Polski na świecie jest silna, a także podkreślić znaczenie Morawieckiego na arenie międzynarodowej, jednak ostatecznie spotkanie doprowadziło do skandalu dyplomatycznego na linii Polska-Izrael.

Spór dyplomatyczny z Izraelem, oprócz zewnętrznych skutków, ma również efekty wewnętrzne. Mowa o obozie rządzącym. Dla Nowogrodzkiej kolejny problem związany z Izraelem jest zdarzeniem niewygodnym. Politycy Prawa i Sprawiedliwości doskonale pamiętają poprzedni konflikt, którego zażegnanie wymagało sporego nakładu, w tym zaangażowania samego Morawieckiego.

W obozie rządowym, w którym od dłuższego czasu mają miejsce wewnętrzne spory, trwa obecnie konflikt i szukanie winnych. Mateusz Morawiecki uważa, że jest to wina Jacka Czaputowicza, szefa polskiej dyplomacji. Natomiast Andrzej Duda ma pretensje do premiera, z którym od dłuższego czasu rywalizuje o pozycję w ugrupowaniu.

Wewnętrzna opozycja w PiS wobec Morawieckiego

Spotkanie na Nowogrodzkiej, które niedawno zostało zwołane, będzie odbywać się bez udziału premiera Mateusza Morawieckiego, który obecnie jest w trakcie podróży po kraju. Oznacza to, że silniejszy głos będzie mieć wewnętrzna opozycja wobec Morawieckiego, która chciałaby, aby Morawiecki podał się do dymisji.

Sam scenariusz zdymisjonowania premiera istnieje od długiego czasu i głównym założeniem jest delegowanie Mateusza Morawieckiego do Brukseli, aby powierzyć mu rolę polskiego komisarza w Komisji Europejskiej, która zostanie sformowana tuż po nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednak plan ten może nie zostać zrealizowany, gdyż kolejnym jego założeniem jest sytuacja, w której miałaby miejsce tendencja spadkowa Prawa i Sprawiedliwości w sondażach.

Szczyt bliskowschodni, który miał wzmocnić pozycję Mateusza Morawieckiego, znacząco ją osłabił. Fot. Rafał Guz

Dymisja Prezesa Rady Ministrów jest jednak nierealna, jeżeli weźmie się pod uwagę to, jak wiele prezes PiS Jarosław Kaczyński zainwestował w Mateusza Morawieckiego. Nie zmienia to jednak faktu, iż pozycja premiera chwieje się w ugrupowaniu Kaczyńskiego. Kolejnym skutkiem problemów Morawieckiego jest wzrost znaczenia Zbigniewa Ziobry, który obecnie nadzoruje śledczych zajmujących się m.in. sprawą spółki Srebrna.

Spółka Srebrna i jej władze

Zagrożony Jacek Czaputowicz

Obecnie najbardziej zagrożony jest Jacek Czaputowicz, szef resortu odpowiedzialnego za politykę zagraniczną Polski. Już teraz nikt nie traktuje w sposób poważny Czaputowicza. Coraz więcej uwagi partia rządząca kieruje na Krzysztofa Szczerskiego, szefa gabinetu prezydenta, który jest potencjalnym kandydatem na ministra spraw zagranicznych.

Szczerski, który raczej unika udzielania się w mediach, udał się do Roberta Mazurka, aby na antenie RMF FM skrytykować pomysł zorganizowania szczytu Grupy Wyszehradzkiej i Izraela w Jerozolimie. Podkreślił, że każda osoba powinna o tym wiedzieć. Zwrócił też uwagę na fakt, iż istniało zważywszy na fakt trwającego kampanii wyborczej w Izraelu. Sam problem szczytu rozwiązał się sam, gdyż wydarzenie zostało odwołane.

Mateusz Morawiecki nie poleci na szczyt Grupy Wyszehradzkiej

Premier Izraela oskarżył Polaków o współudział w zabijanu Żydów


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO