Ciemne chmury nad światową gospodarką: Bank Światowy prognozuje spowolnienie gospodarcze na świecie w 2019 r.

Bank Światowy przewiduje, że w tym roku nastąpi spowolnienie rozwoju gospodarczego na skalę globalną.

· 2 min read
Ciemne chmury nad światową gospodarką: Bank Światowy prognozuje spowolnienie gospodarcze na świecie w 2019 r.

Analitycy Banku Światowego szacują, że wzrost światowej gospodarki spowolni do 2,9 procent w tym roku. Spadek widać, jeżeli porówna się prognozy na ten rok ze stanem w 2018 roku, kiedy wzrost światowej gospodarki oscylował na poziomie 3 procent.

W raporcie Banku Światowego można przeczytać, że do czynników mających wpływ na spowolnienie gospodarcze zaliczają się napięcia w świecie finansów i handlu, a w szczególności zagrożenia w postaci wojen handlowych. Nie bez znaczenia jest również handel międzynarodowy, który można określić jako umiarkowany.

Globalny wzrost. Źródło: Bank Światowy

Kristalina Georgieva, dyrektorka generalna Banku Światowego, powiedziała, że już od początku roku 2018 światowa gospodarka zwalniała i że straciła swój pęd. Co więcej, na nadchodzący rok, a mianowicie 2020 r., szacuje się dalsze spowolnienie gospodarcze na poziomie 2,8 procenta.

Udział krajów o niskim dochodzie w zadłużeniu lub w wysokim ryzyku niebezpieczeństwa. Źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Jednocześnie przedstawicielka Banku Światowego zwraca uwagę, że spowolnienie gospodarcze może negatywnie wpłynąć na walkę ze skrajnym ubóstwem na świecie. Dyrektorka generalna Banku dodaje:

Aby utrzymać tempo, kraje muszą inwestować w ludzi, wspierać rozwój sprzyjający włączaniu społecznemu oraz budować odporne społeczeństwa.
Kraje o niskim dochodzie z największym wzrostem długu publicznego. Źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Wzrost na rynkach wschodzących i rozwijających się już stracił impet. Bank Światowy prognozuje, że w tym roku utrzyma się on na poziomie 4,2 procent. Jednocześnie dla gospodarek opartych na eksporcie towarów analitycy również nie mają dobrej wiadomości. Również i w przypadku tych gospodarek wzrost gospodarczy będzie znacznie wolniejszy, niż się spodziewano.

Raport opracowany przez analityków Banku Światowego przedstawia ważniejsze czynniki spowolnionego wzrostu, takie jak chociażby spory handlowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami, rosnące zadłużenie krajów rozwijających się, a co za tym idzie, również rosnące koszty obsługi długu. Te czynniki mogą mieć silny efekt ekonomiczny w przypadku krajów afrykańskich, ponieważ popyt w Chinach, które są największym importerem towarów pochodzących z krajów Afryki, zwalnia na wskutek sporów handlowych.

Bank Światowy szacuje także, że wzrost Stanach Zjednoczonych zwolni i będzie wynosił 2,5 procent w tym roku (w 2018 roku wzrost gospodarczy wynosił 2,9 procent). Natomiast w Chinach spodziewany jest wzrost o 6,2 procent w porównaniu do 6,5 procent w 2018 roku.


Świat finansów bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO