Ciężki rok dla twórców Snapchata

Współzałożyciele firmy Snap Inc., Evan Spiegel oraz Bobby Murphy, są w gronie największych przegranych 2018 roku.

· 1 min read
Ciężki rok dla twórców Snapchata

Evan Spiegel i Bobby Murphy cztery lata temu zostali najmłodszymi miliarderami w Stanach Zjednoczonych dzięki aplikacji Snapchat, która zdobyła dużą popularność nie tylko w USA, lecz również w innych miejscach na świecie.

Rok 2018, który miał być rokiem sukcesów, okazał się jednak ciężkim dla współzałożycieli firmy Snap Inc. Wartość ich majątku, głównie opartego na akcjach spółki stojącej za Snapchatem, spadła o prawie 3 miliardy dolarów w ciągu 2018 roku. Wynika to z oszałamiającego spadku cen akcji Snapa, które zanotowały spadek o 65 procent od początku roku.

Akcje firmy tracą na wartości, ponieważ Snapchat traci użytkowników, szczególnie aktywnych użytkowników. W październiku bieżącego roku odnotowano spadek łącznej liczby użytkowników o 1 procent. Jednocześnie firma poinformowała inwestorów, że spodziewa się dalszych spadków liczby aktywnych użytkowników aplikacji.

Co więcej, firmę opuszczają też ludzie, którzy przez długi okres czasu pełnili funkcje w zarządzie. Wśród nich można znaleźć Imrana Khana, który zrezygnował we wrześniu (pełnił funkcję dyrektora ds. strategii), wiceprezes ds. marketingu Steve LaBella ogłosił w październiku swoje odejście.

Firma Evana Spiegela stoi również w obliczu konkurencji w postaci Facebooka, który przejął Instagrama. Do konkurencji zalicza się też chińska aplikacja TikTok, której liczba użytkowników cały czas rośnie. Jeżeli Snapchat nie będzie w stanie szybko zwiększyć liczby użytkowników oraz ich zaangażowania, założyciele prawdopodobnie utracą swój status miliardera. Wystarczy, że ceny akcji spadną do 3,50 dolara za akcję i założyciele będą musieli pożegnać się ze swoim prestiżowym statusem.


Świat biznesu bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.