Cirque du Soleil – upadłość najsłynniejszego cyrku na świecie

Minął już ponad tydzień od ogłoszenia upadłości najsłynniejszego cyrku na świecie. Przez pandemie koronawirusa na świecie kanadyjska grupa cyrkowa musiała zawiesić wszystkie swoje występy. Taka decyzja spowodowała, że teraz grupa zmaga się z całkiem dużymi problemami finansowymi.

· 2 min read
Cirque du Soleil – upadłość najsłynniejszego cyrku na świecie

Kanadyjska grupa cyrkowa nosząca nazwę Cirque du Soleil jest bez wątpienia najsłynniejszym cyrkiem na świecie. Działała nieprzerwanie od 1984 roku. Jej pokazy to wielkie przedsięwzięcia zawierające skomplikowane akrobacje, piękne kostiumy, muzykę na żywo oraz niesamowitą choreografię. Co należy podkreślić, jest to cyrk, gdzie nie wykorzystuje się zwierząt, a występują tylko ludzie — zdolni akrobaci z całego świata. Nieodłącznym elementem jest również dobrze dopracowana i przemyślana fabuła, która potrafi wciągnąć publiczność w magiczny świat. Grupa cyrkowa ze swoimi występami podróżuje po całym świecie. W samej Polsce grupa przyjechała do nas z wieloma przedstawieniami takimi jak: „Saltimbanco”, „Alegria”, „Dralion”, „Kooza”, „Quidam”, „Ovo”, „Toruk – Pierwszy lot” oraz „Crystal”. Cirque du Soleil podczas wybuchu pandemii miał w toku 10 widowisk na całym świecie oraz 6 stałych występów w Las Vegas.

Pandemia koronawirusa, która uderzyła we wszystkich artystów na świecie, okazała się dla Cirque du Soleil ciosem ostatecznym. Firma ma zerowe przychody już od kilku miesięcy. 29 czerwca 2020 roku kanadyjska grupa wydała oficjalne oświadczenie, w którym poinformowała o swoich kłopotach finansowych i złożeniu wniosku o upadłości. "Przez ostatnich 36 lat Cirque du Soleil odnosił duże sukcesy i był zyskowną organizacją. Jednak z zerowymi przychodami, zmuszeni do zamknięcia wszystkich naszych spektakli z powodu COVID-19, zarządzający firmą musieli podjąć zdecydowane działania, mające uchronić przyszłość spółki” - słowa dyrektora generalnego Cirque du Soleil Daniela Lamarre. Spółka oświadczyła również, że ma w planach zwolnienia 3,5 tysiąca osób. Po zobaczeniu takiego oświadczenia każdy zadaje sobie pewnie pytanie, co dalej z Cirque du Soleil? Wniosek o upadłość nie musi wcale oznaczać końca marki, co zapewnia sam dyrektor generalny. Firma ma w planach restrukturyzację. Otrzymała dofinansowanie w postaci kwoty 300 mln dol. W ramach tego dofinansowania grupa zamierza dokonać restartu, by wspomóc a przede wszystkim przynieść ulgę swoim pracownikom, jak i  partnerom, którzy zostali dotknięci przez złożenie wniosku o bankructwo. Część tej kwoty ma zostać przeznaczona na spłatę długów, które obecnie szacuje się na miliard dolarów. Kanadyjska grupa może liczyć również na wsparcie rządu Kanady, który zapowiedział dalszą pomoc dla swojego rozpoznawanego na całym globie produktu eksportowego.

W ciągu prawie 36 lat Cirque du Soleil zaprezentował ponad 40 spektakli, w tym 2 widowiska zawierające akrobatykę na lodzie: „Crystal”, który mogliśmy podziwiać w Gdańsku oraz w Krakowie tegorocznej zimy, oraz „Axel”. Sam prezes firmy zdradził ostatnio, że grupa chciałaby wznowić swoje stacjonarne spektakle w Las Vegas na początku 2021 roku. Obecnie wierzyciele kanadyjskiej grupy cyrkowej mają sfinalizować układ, który miałby zastąpić ten przedstawiony przez akcjonariuszy niewypłacalnej spółki rozrywkowej. Taki przebieg wydarzeń został ujawniony w miniony piątek (10.07.20 r.) w Sądzie Najwyższym w Quebecu. Akcjonariusze, w tym teksański fundusz TPG Capital, chińska firma Fosun oraz Caisse de depot, zaprezentowali tzw. ofertę na konia pociągowego o wartości około 420 mln USD. Dokładniejsze szczegóły dotyczące tej propozycji nie zostały jeszcze przedstawione.


Źródła: https://businessinsider.com.pl/lifestyle/rozrywka/cirque-du-soleil-bankrutuje-i-zwalnia-pracownikow/6pt3njc, https://www.antyradio.pl/News/Najslynniejszy-cyrk-swiata-oglosil-bankructwo-Czy-to-koniec-Cirque-du-Soleil-42279, https://mtltimes.ca/Montreal/local-businesses/what-is-the-future-for-cirque-du-soleil/, https://www.rmfclassic.pl/informacje/Obraz,12/Slawny-Cirque-du-Soleil-szuka-inwestorow,41563.html, https://globalnews.ca/news/7165093/cirque-du-soleil-proposal-creditors/