Czarnobyl w ogniu

Czy grozi nam katastrofa?

· 2 min read
Czarnobyl w ogniu

Niepokojące wieści z Ukrainy. W ostatnich dniach w płomieniach stanął czarnobylski las w tzw. Strefie Zamkniętej, czyli terenach objętych największym skażeniem radioaktywnym. Z pożarem ponad 100 hektarów kompleksów leśnych walczy 120 strażaków. Ogień rozprzestrzenił się z powodu wypalania traw, 27-letni sprawca został aresztowany.

Płomienie, trawiąc obszar szczególnie radioaktywny, powodują zwiększenie poziomu promieniowania, a także stwarzają ryzyko uwolnienia do atmosfery radionuklidów. Jak podkreślał prezes ukraińskiego inspektoratu ochrony środowiska Jegor Firsow, w niektórych miejscach radiacja przekroczyła swój poziom ponad szesnastokrotnie. Władze jednocześnie zapewniły, że w stolicy państwa, Kijowie, położonej 100 kilometrów od zarzewia ognia promieniowanie pozostaje w normie.

Źródło: ABC News

Jak podaje serwis ScienceAlert, pomiary w sercu pożaru wykazały skalę emisji cząsteczek promieniotwórczych równą 2,3 mikrosiwertów na godzinę (μSv/h), co znacznie przekracza przeciętny poziom promieniowania w okolicy, wynoszący 0,14 μSv/h. Śmiertelna dawka dla człowieka wynosi około 0,5 μSv/h.

Największy pożar miał miejsce w okolicach wsi Włodzimierzówka. Portal napromieniowani.pl podaje, że spłonęły również opuszczone miejscowości Czystogałówka i Żowtniewe.

Źródło: Global News

Sprawca zdarzenia tłumaczył, że podpalił lokalne łąki  „dla zabawy”,  a następnie nie udało mu się zagasić ognia i wiatr rozprzestrzenił pożogę. Na Ukrainie wypalanie traw jest powszechnym procederem. Powoduje to śmierć wielu osób, a także zanieczyszczenie powietrza, które dociera również na tereny Lubelszczyzny, Podlasia i Podkarpacia.

Najwięcej substancji radioaktywnych do atmosfery dostało się w czasie awarii czarnobylskiej elektrowni atomowej w 1986 roku. W wyniku katastrofy skażeniu uległ teren od 125 000 do 146 000 kilometrów kwadratowych. Obszar, który został najbardziej zanieczyszczony, objęto Strefą Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej (tzw. Zoną) o powierzchni 2600 kilometrów kwadratowych. Ostatni reaktor jądrowy został wyłączony z użytku w 2000 roku.


Źródła: CTV News, CNN, New York Post, ScienceAlert, napromieniowani.pl, Al Jazeera (zdjęcie główne)