Czas zacząć działać – czyli list otwarty MSK ws. Zmian klimatycznych do Premiera Morawieckiego

Do 2050 roku cały świat musi stać się neutralny klimatycznie. W 2020 roku drastycznie musi spaść emisja dwutlenku węgla. Rządy wszystkich państw powinny podjąć działania mające na celu znaczne ograniczenie wpływu na środowisko.


Czas zacząć działać – czyli list otwarty MSK ws. Zmian klimatycznych do Premiera Morawieckiego

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przekazał dzisiaj do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów list otwarty. Treść listu odnosi się do ostatnich ustaleń podczas szczytu klimatycznego Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że Premier Mateusz Morawiecki wyłamał się z ustaleń, jakie podjęła Unia, aby stać się do 2050 roku neutralna klimatycznie. Morawiecki chce przedłużyć ten czas do co najmniej 2070 roku.

Czym jest neutralność klimatyczna?

Neutralność oznacza, że nastąpi maksymalne ograniczenie emisji CO2 w transporcie, przemyśle, energetyce oraz zrównoważenie tych emisji, których ograniczyć się nie udało poprzez zwiększenie pochłaniania ich np. sadząc więcej drzew. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, powołuje się w swoim liście, na raport IPCC (Międzyrządowe Ciało Doradcze ONZ ds. Klimatu), w którym wskazano, że aby uniknąć ocieplenia klimatu o 1,5 stopnia cały świat musi stać się neutralny klimatycznie. „Ta data wciąż zapewnia nam 50% szans, by uniknąć uruchomienia nieodwracalnych procesów. Czy naprawdę 50% szans na powstrzymanie katastrofy klimatycznej Pana satysfakcjonuje? Proponując rok 2070, daje nam Pan ich jeszcze mniej” – napisała młodzież do Premiera. W liście wskazano, że przez Premiera Polska nadal nie ma ani planu, ani nawet celu, jaki chce osiągnąć w sprawie neutralności klimatycznej.

Petycja

We wrześniu 2019 roku w całej Polsce odbyły się strajki młodzieży w sprawie walki z globalnym ociepleniem. Po strajkach MSK przekazał przedstawicielom większości partii politycznych w Polsce petycję „Czas na odzew”. Pod tą petycją podpisali się przedstawiciele między innymi takich partii politycznych jak: Platforma Obywatelska, Sojusz Lewic Demokratycznej, Razem, Wiosna, Zieloni i co najważniejsze Prawo i Sprawiedliwość. W petycji powołano się na raport IPCC. MSK w liście do Premiera wskazuje, że podpisanie tej petycji przez PiS było jasnym sygnałem, aby spełnić postulaty tam zawarte. Morawiecki złamał je nie zgadzając się z ustaleniami szczytu klimatycznego.

2020 – kluczowy rok

Z listu do Mateusza Morawieckiego możemy również wyczytać, że raport IPCC wskazuje obecny rok 2020 jako kluczowy do osiągnięcia celów postawionych do 2050 roku. W tym roku emisja CO2 musi zacząć zauważalnie spadać, aby świat za 30 lat mógł być całkowicie neutralny, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Morawiecki twierdzi, że dążenie do neutralności klimatycznej musi być dostosowane do potrzeb polskiej gospodarki i społeczeństwa. Młodzież w liście wspomina, że zarówno naukowcy, przywódcy religijni, jak i społeczeństwo chce zmian dotyczących ochrony środowiska.

Na koniec listu padają pytania do Premiera: „Czego Pan jeszcze potrzebuje?”, „W ilu polskich domach musi jeszcze zabraknąć wody?”, „Ile lasów musi jeszcze spłonąć?”, „Co jeszcze musi się stać, aby zareagował Pan na kryzys, który rozgrywa się przed pańskimi oczami?”. Pełen tekst listu znajdziecie w poniższym linku.

https://www.facebook.com/FridaysForFuturePL/

Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO