Czy nazizm to faszyzm?

Czym jest faszyzm i nazizm? Czy nazizm to faszyzm? Przeciwko komu walczyli Polacy podczas II Wojny Światowej?

· 3 min read
Czy nazizm to faszyzm?

Kiedy część osób w spokoju kontemplowała skutki i przyczyny powstania warszawskiego oraz upamiętniała ofiary tegoż wydarzenia, to inne osoby toczyły w internecie zacięte dyskusje czy faszyzm to nazizm lub czy faszyzm/nazizm jest prawicowy, czy też lewicowy. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż wielu politologów ma bardzo odmienne opinie na ten temat, jednak my postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie na podstawie dostępnych nam informacji. Dlatego, zacznijmy od zdefiniowania obu ideologii.

Faszyzm

Faszyzm ciężko zakwalifikować do prawicy lub do lewicy. Wielu politologów takich jak, na przykład, Zeev Sternhell, Hugh Seton-Watson, Eugen Weber uważa faszyzm za ideologię hybrydową, czyli taką, która łączy cechy prawicy i lewicy. Jednak bywają politolodzy, którzy uważają ją za skrajnie prawicową.

"Wszystko w Państwie, nic poza Państwem, nic przeciw Państwu."

Ten cytat idealnie pokazuje jak zbudowane było państwo faszystowskie. Również ważnymi elementami faszyzmu były:

 • nacjonalizm
 • etatyzm
 • militaryzm
 • imperializm
 • autorytaryzm
 • korporacjonizm
 • populizm
 • antyliberalizm gospodarczy
 • antyliberalizm obyczajowy
 • antykomunizm
 • antykapitalizm

Powyższe cechy wyraźnie pokazują, że faszyzm nie może zostać zakwalifikowany do prawicy (antykapitalizm) lub lewicy (antykomunizm), dlatego najlepiej pasuje tutaj określenie ideologi hybrydowej.

Nazizm

Jak w przypadku faszyzmu wielu politologów nazywa tę ideologię skrajnie prawicową, jednak sam twórca nazizmu, czyli Adolf Hitler skłaniał się do nazywania nazizmu ideologią synkretyczną, czy też hybrydową. Jednymi z najważniejszych założeń były: antykomunizm, antysemtyzm, militaryzm, antyliberalizm, czasem nawet antykapitalizm oraz skrajny nacjonalizm.

Jak widać, mimo, że naziści nazywali się narodowymi socjalistami to bardzo trudno przyporządkować ich do lewicy, a już o wiele łatwiej przypisać nazizm pod skrają prawicę, chociaż tutaj też pojawiają się wątpliwości, dlatego warto chyba jednak pozostać przy tym, iż nazizm, podobnie jak faszyzm, jest ideologią hybrydową.

Czy nazizm to faszyzm, a czy faszyzm to nazizm?

Tutaj można zastosować starą matematyczną zasadę, iż każdy kwadrat jest prostokątem, a nie każdy prostokąt jest kwadratem. Przekładając to na zadane pytanie: Nazizm to faszyzm, a faszyzm to nie nazizm. Kolokwialnie można by powiedzieć, że nazizm to taki faszyzm na sterydach.

Patrząc na powyższą krótką analizę chyba można śmiało stwierdzić, iż odpowiedź na pytanie zadane w tytule została znaleziona.

Przykrym jest jednak fakt, iż niektórzy cały czas mają problemy ze zdefiniowaniem faszyzmu. Dotyczy to obu stron barykady politycznej. Nazywanie grupy kiboli faszystami często jest ogromnym mijaniem się z prawdą, tak samo jak negowanie tego z kim walczyli Polacy podczas II Wojny Światowej.

Z okazji rocznicy powstania warszawskiego na ulicach stolicy rozdawano naklejki na których widnieje kotwica i podpis przeciw faszyzmowi. Akcja ta wywołała oburzenie w niektórych środowiskach, głównie rządowych i nacjonalistycznych. Warszawska radna z klubu Prawa i Sprawiedliwości, Olga Semeniuk, w sposób następujący podsumowała akcję "Polska przeciw faszyzmowi":

Opluciem można nazwać  rozdawanie przez władzę Warszawy takiego oto symbolu, przeciw  faszyzmowi. Władze Warszawy rozdawały profanację polskiego państwa  podziemnego. To się nazywa oplucie, nie opluwajcie katolików, nie opluwajcie chrześcijan.

Różniej jednak przeprosiła za swoje słowa na Twitterze:Alternatywa jest miejscem swobodnej dyskusji i wymiany opinii. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami? Jeżeli tak, wyślij email do naszej redakcji.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read
Progresywizm vs konserwatyzm | Debata
· 1 min read