Czym jest Partia Piratów i dlaczego jest ważna w Parlamencie Europejskim?

Partia Piratów to ruch międzynarodowy założony w 2006 roku, który jest w stanie zrewolucjonizować życie społeczeństwa XXI wieku. Ze względu na nazwę i specyfikę czasem jest odbierana negatywnie, jednak jej postulaty przysłużą się każdemu z nas.


Czym jest Partia Piratów i dlaczego jest ważna w Parlamencie Europejskim?

Pierwsza Partia Piratów została zarejestrowana 1 stycznia 2006 roku w Szwecji pod nazwą Piratpartiet, a jej przeciwnikiem stały się monopole i płatne źródła kultury. Nazwa odnosi się do założeń, według których, każdy obywatel za pośrednictwem Internetu powinien mieć zagwarantowany legalny dostęp do wszystkich rodzajów kultury, zniesienie patentów, zwłaszcza w kwestiach farmaceutycznych, a także zakaz inwigilacji obywateli. W sprawach ideologicznych PP nie identyfikuje się ani z prawicą ani lewicą, a przedstawia się jako partia obywatelska. Ich zdaniem za sprawy światopoglądowe i ideologiczne powinni odpowiadać właśnie obywatele, w każdej sprawie głosując za pośrednictwem internetu (e-wybory).

Zasięg PP. Na czarno partie zarejestrowane, na niebiesko niezarejestrowane, a na czerwono brane pod uwagę.

Międzynarodówka wspiera działanie takich serwisów jak np. CDA lub ThePirateBay i uważa, że właśnie w ten sposób powinna być prowadzona legalna dystrybucja cyfrowa. Piraci postulują pełną swobodę niekomercyjnego używania i kopiowania dóbr intelektualnych oraz znaczne skrócenie okresu ochrony praw autorskich w przypadku użycia komercyjnego. Są przeciwni wielkim komercyjnym monopolom takim jak np. Netflix, który bierze dla siebie licencje na dobra kultury i każe płacić za dostęp do nich, wyłącznie za pośrednictwem platformy amerykańskiego giganta.

Partia Piratów walczy przeciwko dyrektywom ACTA i ACTA 2, w myśl których każdy, kto używa fragmentów treści online, musi najpierw uzyskać licencję od wydawcy, co znacznie ogranicza wolność słowa w Internecie, zasoby wiedzy i kultury jaki on posiada, a także wolność słowa jego użytkowników.

Logo Polskiej Partii Piratów

Działanie międzynarodówki w naszym  kraju rozpoczęło się w 2007 roku, jednak w dwa lata później została ona wykreślona z ewidencji partii politycznych, a reaktywowana została dopiero w 2013 roku pod przewodnictwem Radosława Pietronia, a obecnie jej prezesem jest Michał Dydycz. Jak czytamy w statucie:

Celem partii jest stworzenie społeczeństwa informacyjnego na podstawie wiedzy opartej o otwarte rozwiązania technologiczne oraz wolny dostęp do dóbr kultury i ochronę prywatności.

W naszym kraju PP, mimo kilku lat działalności, nie odnalazła swojego miejsca na scenie politycznej,  tak jak większość jej zagranicznych odpowiedników, borykając się z niską popularnością oraz brakiem silnego politycznego przywództwa. Partia Piratów największymi sukcesami może się pochwalić u naszych południowych sąsiadów.

Logo Czeskiej Partii Piratów

PP jest w Czechach trzecią największą siłą polityczną, w wyborach w 2017 roku uzyskała prawie 11% poparcie, co daje jej 22 mandaty poselskie. W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego udało się poprawić wynik, osiągając 14% głosów, co dało piratom 4 miejsca w PE.

Międzynarodowa Partia Piratów, będąca centrum ruchu społeczno-politycznego, ma od 2010 roku siedzibę w Brukseli, a od 2014 European Pirate Party (PPEU) stanowi sojusz europejskich ugrupowań z ramienia PP, które starały się zaistnieć na kontynentalnej scenie politycznej. Poza Czechami pewne poparcie ma także międzynarodówka działająca na Islandii, jednak kraj ten nie jest członkiem Unii Europejskiej.


Alternatywa jest miejscem swobodnej dyskusji i wymiany opinii. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami? Jeżeli tak, wyślij email do naszej redakcji.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO