Debata europejska w Katowicach

W Kinie Kosmos w Katowicach odbyła się debata z udziałem trzech kandydatów do Parlamentu Europejskiego: Jana Olbrychta (Koalicja Europejska), Konrada Mrozowskiego (Lewica Razem) i Piotra Łukasiewicza (Wiosna).


Debata europejska w Katowicach

W sobotę 13 kwietnia 2019 roku w Kinie Kosmos odbyła się debata z udziałem kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Na zaproszenie odpowiedzieli Jan Olbrycht (Koalicja Europejska) Piotr Łukasiewicz (Wiosna) oraz Konrad Mrozowski (Lewica Razem).

Przedstawiciele jeden po drugim odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzącego, Marka Czyża z Superstacji, dotyczące założeń programowych i osobistych poglądów każdej z osób kandydujących do PE. Debata odbyła się w przyjaznej atmosferze, a dyskusja była bardzo merytoryczna i owocowała ciekawymi refleksjami.

Pierwszym pytaniem było jakie wnioski ma wyciągnąć UE wobec sytuacji Brexitu.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się, że przede wszystkim należy usprawnić system informowania obywateli o działaniach i strukturze UE. Brexit pokazał ich zdaniem, że organizacja jest dla obywateli niezrozumiała i nieprzejrzysta, więc należy wprowadzić bardziej przyjazne podejście do ludzi, aby ci nie padali ofiarą politycznych manipulacji oraz fałszywych informacji napływających z mediów masowych.

Drugim zagadnieniem był podział UE na dwie grupy państw: tych lepiej rozwiniętych i tych odstających w tyle.

Przedstawiciel Lewicy Razem zauważył, że rozwój w UE został przez Polskę zaakceptowany na własne życzenie, a znajdowanie się na drugiej ścieżce rozwoju było wynikiem decyzji struktury władz. Kandydat Koalicji Europejskiej stwierdził, że przyspieszenie rozwoju naszego państwa jest konieczne, abyśmy nie stracili na znaczeniu jako kraj i komforcie życia jako obywatele, natomiast polityk z ramienia partii Wiosna zaakceptował obecną pozycję rozwojową Polski, twierdząc, że jest ona od nas niezależna i nie wpływa negatywnie na rzeczywistość, kwitując słowami, by tworzyć Europę obywateli, nie autostrad.

Wciąż pojawiającym się tematem, którego nie zabrakło również na debacie, jest wprowadzenie w Polsce waluty euro.

Razem:

To zależy od funkcjonowania banku centralnego, ja uważam, że nie przy obecnej formie.

Koalicja Europejska:

Euro staje się ponownie elementem politycznym, a nie gospodarczym, państwa go wprowadzają wówczas, gdy polepsza to ich pozycję na arenie międzynarodowej.

Wiosna:

Jesteśmy za tym, żeby euro było, ale nie można traktować Unii jako skarbonki depozytów. Jeśli trafimy w kryzys to pozostałe państwa nie będą w stanie nas z niego wyciągnąć.

Politycy zostali postawieni przed dylematem: co lepsze dla wspólnoty i jak obecnie to wygląda: silne przywództwa czy państwa narodowe?

Konrad Mrozowski:

Powinniśmy dążyć do federalizacji Europy, aby być realnym konkurentem dla mocarstw spoza naszego kontynentu.

Jan Olbrycht:

Pytanie jest: kto kieruje Unią? Premierzy podejmujący decyzję jednomyślnie. Parlament? Parlament jest sfrustrowany, tym faktem, że ktoś za nich rządzi. Po traktacie lizbońskim jest to organizacja klasycznie międzyrządowa, co widać najlepiej po przebiegu Brexitu.

Piotr Łukasiewicz:

Nie interesuje mnie frustracja eurosceptyków. W dzisiejszym parlamencie, chodzi o to, by wyłonić egzekutywę będącą w stanie sprawnie działać wobec problemów.

Kolejnym zagadnieniem był Artykuł 7, a konkretnie, jak duży problem stanowi dla Polski.

Przedstawiciel Lewicy Razem uważa, że PiS przy obecnym poparciu, nawet się nim nie przejmie, natomiast odbije się to na zwykłych obywatelach, którzy będą musieli płacić. Kandydat Koalicji Europejskiej zaprezentował anegdotę, czy jeśli ktoś zacznie jechać lewą stroną drogi mamy prawo mu to zakazać. Odpowiedzią jest tak, gdyż stanowi on zagrożenie wypadku dla każdego na drodze. Brak praworządności w Polsce i na Węgrzech jest odbierane jako siła burząca fundament UE. Dlatego należy podporządkować się prawu międzynarodowemu, bo będzie to nie tylko zagrożenie dla naszego  państwa, ale całej Unii. Cały wywód potwierdził polityk Wiosny, który zgodził się z argumentami poprzedników i wyraził potrzebę zmiany reprezentacji naszego kraju.

Jakie jest najważniejsze strategiczne rozwiązanie dla UE? Takie pytanie pewnie zadawane jest codziennie w Brukseli, a zmierzyć się z nim mieli także dzisiejsi kandydaci do PE.

Konrad Mrozowski ponownie obrał za spektrum swojej wypowiedzi konkurencję wobec mocarstw spoza UE, licząc, że poprawa polityki pieniężnej i integracji wewnątrz wspólnoty pozwoli dorównać Chinom, Stanom Zjednoczonym i Indiom. Jan Olbrycht wziął na tapetę wyścig innowacyjności, licząc na większe wsparcie finansowe i polityczne dla nowych technologi oraz modernistycznych rozwiązań. Nawiązał także do obrony i stabilizacji granic, wobec kryzysu migracyjnego. Piotr Łukasiewicz uznał, że najważniejsza jest teraz ochrona obywatela pod względem sektora usług, finansów, przemysłu zbrojeniowego oraz jego prywatności.

Temat migracji został rozwinięty.

Polityk Lewicy Razem stwierdził, że obecnie zrzucana jest odpowiedzialność za zajęcie się ludźmi i ich los oraz motywy niesłusznie osądzane, a zamiast wspierać finansowo Turcję, należy przyjąć imigrantów do siebie. Stanowisko Koalicji Europejskiej było nieco chłodniejsze co do przyjęcia imigrantów w granice naszych państw, jednak polityk też zauważył niesłusznie negatywne nastawienie społeczeństwa. Przedstawiciel Wiosny oświadczył, że niektórzy imigranci mogliby być wspaniałymi obywatelami krajów Europy, więc należy sprawdzać ludzi, którzy przypływają na nasz kontynent, gdyż potrzebują pomocy.

Debatę otworzył kontekst wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i zakończyło ją gdybanie co do wyjścia Polski z Unii; czyli teoretyczny Polexit.

Razem:

W pewnych warunkach jest to możliwe, w pierwszej kolejności trzeba jednak kontrolować poziom rozwoju Polski i doinformowanie społeczeństwa.

Koalicja Europejska:

Z takiej Unii chcemy wyjść tylko w rozumieniu, że chcemy być w innej Unii.

Wiosna:

Najpierw musielibyśmy wyjść z dryfu cywilizacyjnego, w którym się znaleźliśmy, Polexit stał się pałą, którą okładają się dwa główne ugrupowania w Polsce.

Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO