Debata prezydencka — podsumowanie i komentarz

Odbyła się debata prezydencka przed wyborami zaplanowanymi na 28 czerwca. Brak jednoznacznych wygranych i jeden przegrany.

· 10 min read
Debata prezydencka — podsumowanie i komentarz

17 czerwca w TVP1 o 21:00 odbyła się, kolejna już w tej kampanii wyborczej, debata prezydencka. W debacie uczestniczyli wszyscy kandydaci biorący udział w wyborach prezydenckich. Zaczęło się od przemówienia prowadzącego, który wspomniał o tym, aby kandydaci odpowiadali na konkretne pytania, a nie obsesyjnie atakowali TVP. Był to przytyk do Rafała Trzaskowskiego, który na jednym ze swoich wieców powiedział, że jak zostanie prezydentem, to postara się zlikwidować Wiadomości TVP oraz pion publicystyczny w TVP Info. Debatę prowadził dziennikarz TVP Michał Adamczyk.

Debata została podzielona na 6 rund, w każdej z nich kandydaci mieli minutę na odpowiedź. Pierwsze pięć rund to była odpowiedź na pytanie prowadzącego. Ostatnia runda to była swobodna wypowiedź. Poniżej przedstawiamy skrócone odpowiedzi każdego z kandydatów na zadanie pytanie. Odpowiedzi zostały poddane skrótom i edycji, jednak zachowują sens i znaczenie słów kandydatów.

I runda pytań – Polityka zagraniczna – pytanie o przyjmowanie w Polsce uchodźców i ich przymusową relokację

Andrzej Duda: Do Polski od wielu lat przybywa dużo imigrantów z Ukrainy i Białorusi, są między nami i pracują z nami. Przyjmujemy ich serdecznie i nie mamy z tym problemu. Są to ludzie, którzy przyjechali dobrowolnie. Nie zgadzamy się na przymusową relokację uchodźców.

Władysław Kosiniak Kamysz: Stwierdził, że nie mamy polityki zagranicznej. Wspomniał o imporcie węgla, śmieci z zagranicy. Wspomniał o odbudowie polskiej pozycji na arenie europejskiej i międzynarodowej.

Paweł Tanajno: Imigracja z południa musi odbywać się z zachowaniem praw człowieka. Polska staje się zasiekami stawianymi przez armię amerykańską. Wspomniał o tym, że jego polityka będzie polityką wolności.

Krzysztof Bosak: Przymusowa relokacja została odrzucona przez polskie władze, za co należy podziękować. Powinniśmy prowadzić samodzielną politykę migracyjną. Wspomniał, że w Polsce zwiększyła się dwukrotnie liczba muzułmanów.

Stanisław Żółtek: Wszyscy, którzy przybywają do Polski, nie mogą mieć tych samych praw co Polacy – powiedział Żółtek. Osoby, które będą migrowały do Polski, nie powinny otrzymywać żadnej pomocy socjalnej. Aby, jak stwierdził Żółtek: „Nie pchali się tu darmozjady”. Przymusowa relokacja była skandalem. Warto by było zakończyć współpracę z Europą.

Robert Biedroń: W każdym działaniu Prezydenta RP powinniśmy budować wspólnotę, a nie mury. W przypadku bezpieczeństwa Polski jesteśmy osamotnieni i nikt nie chce z nami rozmawiać. Należy wzmocnić naszą pozycję. W Polsce powinien móc zamieszkać każdy, kto chce.

Waldemar Witkowski: Każdy jest taki sam, jak my Polacy - wspomniał Witkowski. Solidaryzm jest bardzo ważny. Nie powinniśmy się bać uchodźców. Należy im pomagać. Nie zamykajmy granic.

Szymon Hołownia: Uchodźcy to jedno, a migranci zarobkowi to co innego. Należy to odróżnić. Musimy odnowić pozycję Polski w UE. Należy wznowić działanie Trójkąta Weimarskiego.

Rafał Trzaskowski: Problem został rozwiązany w 2015 roku. Nie było zgody na automatyzację relokacji. Kobietom i dzieciom należy pomagać. Powinniśmy podejmować najważniejsze decyzje w Europie. Obecnie jesteśmy na końcu w sprawach ważnych w Unii.

Marek Jakubiak: Polacy mają otwarte serca i są gościnni. Zależy jednak dla kogo. Otwarci jesteśmy dla tych, którzy chcą zostać Polakami. Nie jesteśmy od tego, aby pomagać Angeli Merkel w problemie uchodźców na terenie Niemiec.

Mirosław Piotrowski: Nie należy wpuszczać do Polski imigrantów ani uchodźców.

Runda II – Czy jest Pan za umożliwieniem przygotowywania się dzieciom do komunii świętej na lekcjach religii w szkole?

Trzaskowski: Czy religia powinna być w szkole powinni decydować rodzice. Prawdziwymi wartościami jest równość i konstytucja.

Hołownia: Czy lekcje religii mają być w szkole powinni decydować rodzice i szkoła. Należy jednak przeprowadzić odłączenie Polski od kościoła. Należy zlecić audyt wszystkich dotacji dla kościoła.

Witkowski: Lekcje religii powinny odbywać się w salkach katechetycznych, a szkoła powinna być świecka.

Piotrowski: Próbuje się obrzydzić katolicyzm i duchownych. Europa jest chrześcijańska. Religia katolicka powinna być uczona w szkołach Polski i Europy. Nie ma większej wartości niż życie ludzkie. Chce ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Tanajno: Świeckie państwo i swoboda obywateli. Pytanie o religię jest zasłoną dymną, która ma przysłonić prawdziwe problemy.

Żółtek: Księża nie powinni być traktowani jak zwykli nauczyciele. Nie powinno być katechetów nauczających religii w szkołach.

Duda: Rodzice mają prawo do wychowywania dzieci w ramach swoich wartości. Rodzice mogą decydować czy ich dzieci mają chodzić na lekcje religii w szkole.

Kosiniak-Kamysz: Będę dbał o wolność religijną. Nie jest problemem czy lekcje religii są w szkołach. Problemem jest to, że w polskim kościele jest za dużo polityki.

Bosak: Religia w szkole to temat zastępczy. Nie ma żadnego problemu w szkole. Rodzice powinni posyłać dzieci do szkół, które wychowują je zgodnie z ich systemem wartości. Należy chronić życie od poczęcia i chronić dzieci przed LGBT.

Biedroń: Prezydent Duda powinien przeprosić osoby LGBT za swoje słowa. Rozdział państwa od kościoła powinien być realny. Należy wyprowadzić lekcje religii ze szkół.

Jakubiak: Powinniśmy zastanowić się, kto jest katechetą i kto wykłada religię w szkołach. Nie należy wyrzucać religii ze szkoły.

Runda III – Polityka społeczna – pytanie o związki partnerskie, małżeństwa, następnie adopcję dzieci przez osoby tej samej płci.

Duda: Nie zgodzę się na zmiany konstytucji. Małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Jest to dobry zapis. Uważam, że jest to dobrze uregulowane, nie należy tego zmieniać.

Żółtek: Nie powinniśmy się wtrącać do prywatnego życia. Każde dwie osoby powinny mieć takie same prawa jak małżeństwo.

Jakubiak: Ciągle rozmawiamy na ten temat. Konstytucja określa, co oznacza związek małżeński. Małżeństwo ma między innymi prokreować. Sprawami prywatnymi jest kto z kim śpi.

Kosiniak-Kamysz: Ponad milion bezrobotnych, kryzys w ochronie zdrowia, kolejni zarażeni, emeryci płacą podatki za swoje emerytury, młodzi ludzie nie mają mieszkań. A tu rozmawiamy o czymś mało ważnym. Nie zgodzę się na małżeństwa homoseksualne i adopcję dzieci przez osoby homoseksualne.

Tanajno: Jarosław Kaczyński podyktował kolejne pytanie. Nie będę się w to bawił i wnikał w to. Powinniśmy obniżyć wiek emerytalny do 57 roku życia.

Trzaskowski: W moim programie są związki partnerskie. Powinniśmy poruszać tematy ważne obecnie i na tym się skupić. Nie powinniśmy teraz zastanawiać się nad mniej ważnymi tematami. Powinniśmy pomagać osobom poszkodowanym w czasie pandemii.

Piotrowski: Jak można pytać, czy kandydat naruszy konstytucję. Oczywiście, że nie zamierzam łamać konstytucji i zezwalać na małżeństwa homoseksualne.

Bosak: Nie zgodzę się na zmiany i nie zgodzę się na małżeństwa homoseksualne. Oczywistością jest, że to pytanie jest zagrywką, aby pogrążyć kandydata Trzaskowskiego i podnieść notowania Andrzeja Dudy. Powinniśmy walczyć z finansowaniem tych środowisk, które są za takimi rzeczami. Powinniśmy uszczelnić system edukacji przed seksualizacją dzieci.

Hołownia: Podpiszę ustawę o związkach partnerskich i zawetuje ustawę o małżeństwach jednopłciowych i ewentualnych adopcjach dzieci przez te osoby.

Biedroń:  W polityce jest się dla zmiany. Powinnyśmy móc żyć szczęśliwie. Prezydent powinien walczyć o, to aby wszystkim żyło się lepiej.

Witkowski: Osoby homoseksualne powinny mieć takie same prawa jak inni. Lepiej, aby dzieci były adoptowane przez osoby homoseksualne, niż były w domu dziecka.

Runda IV – Gospodarka – Czy Polska powinna wprowadzić Euro, a jeśli tak, to kiedy?

Duda: Jesteśmy członkiem UE. Nasz polski złoty jest świetną walutą. Powinniśmy zacząć dyskusję o przyjęciu Euro, kiedy Polacy będą zarabiać tyle, co kraje zachodu.

Bosak: Jestem przeciwny pogłębianiu integracji europejskiej, czyli również przyjęciu Euro.

Piotrowski: Jestem przeciwnikiem przyjmowania Euro i powinniśmy pozostać przy PLN. Nie ma odpowiedniego klimatu, aby wprowadzać Euro w Polsce. W Polsce powinny być obniżone podatki.

Trzaskowski: Traktat akcesyjny Polski do UE nie obliguje nas do konkretnego terminu przyjęcia euro. Powinniśmy się skupić na inwestycjach, a nie na gigantomanii jak np. inwestycji w wielkie lotnisko.

Kosiniak-Kamysz: Ten, kto układał pytania, miał wielki odlot. W Polsce należy rozmawiać o podatkach i o dobrowolnym ZUS-ie. W Polsce powinna być wyższa kwota wolna od podatku. Jest złoty i ma być złoty.

Jakubiak: Polski złoty, polska armia, polski język. To jest nasza suwerenność i o nią powinniśmy walczyć. Powinniśmy walczyć o tańsze państwo.

Żółtek: Precz z tym Euro. Wolałbym porozmawiać o wyjściu Polski z Europy.

Tanajno: Polscy politycy nie mają wiedzy na temat gospodarki. Jako przedsiębiorca mam program, aby zwiększyć wypłaty o co najmniej 30%.

Hołownia: Za mojej pięcioletniej kadencji Euro nie zostanie wprowadzone. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy urzędowania złoże pięć ustaw polepszających polską gospodarkę.

Witkowski: Czy polski złoty powinien być zmieniony na Euro, powinniśmy decydować podczas referendum.

Biedroń: Zaproponowałem plan odbudowy Polski od Unii Europejskiej, na kształt Planu Marshalla.

Runda V – Sprawy wewnętrzne – Świat żyje pandemią, kiedy zostanie wynaleziona szczepionka, czy rząd powinien kupić szczepionkę i czy szczepienia powinny być obowiązkowe?

Kosiniak-Kamysz: Bez sprawnej służby zdrowia nie będzie bezpiecznego społeczeństwa. Należy zrobić wszystko, aby szczepionka ta była dostępna dla wszystkich.

Trzaskowski: Obywatele powinni mieć dostęp do takiej szczepionki.

Biedroń: Przydałaby się szczepionka na nienawiść, bo na to choruje polska klasa polityczna. Zadałem pytanie polskim władzom czy Polacy będą mieli dostęp do szczepionki. Niestety, tak jak w przypadku testów na Covid-19, będzie pewnie problem z dostępem.

Bosak: Dwa razy nie. Nie kupować szczepionki i nie zmuszać do szczepień.

Witkowski: Trzeba podziękować naukowcom i lekarzom za walkę z wirusem. Jestem za tym, aby szczepienia były obowiązkowe.

Hołownia: Jak szczepionka zostanie wynaleziona, to podejmę decyzję po konsultacjach czy ją zakupić i czy szczepić obowiązkowo. Należy najpierw jednak odbudować najpierw polską służbę zdrowia.

Żółtek: Jeśli raz pozwolimy na to, aby rząd zmusił nas do szczepienia to, tak jak w Orwelowskim świecie, się od tego nie uwolnimy. Będziemy traktowani jak zwierzęta hodowlane. Każdy powinien się szczepić na własne życzenie.

Tanajno: Prezydent powinien stać na straży praw pacjenta. Każdy pacjent ma prawo wyrazić zgodę na zabieg lub szczepienie, ale też ma prawo nie wyrazić zgody.

Piotrowski: Nie można zmuszać ludzi do szczepienia nie wiadomo czym. Do tej pory nikt nie powiedział, jak groźny jest koronawirus. Jestem przeciwny szczepieniom obowiązkowym.

Jakubiak: Zdrowie jest najważniejsze i o nie powinniśmy walczyć. Powinniśmy najpierw wszystkich testować, a dopiero potem ewentualnie szczepić

Duda: Szczepionka powinna zostać w Polsce wnikliwie przebadana. Później powinna być dostępna nieodpłatnie dla seniorów. A reszta osób powinna mieć do niej swobodny dostęp.

Runda VI – Swobodne wypowiedzi

Biedroń: W czasie wyborów prezydenckich powinniśmy decydować o wolności. Powinniśmy wejść do Polski XXI wieku. Pora na Polskę.

Piotrowski: Prezydent powinien być samodzielny. Jestem katolikiem i doprowadzę do ochrony każdego życia w Polsce. Jestem za obniżeniem podatków i za rozsądkiem klimatycznym. Nie zabijajmy jednak polskiego górnictwa i rolnictwa.

Trzaskowski: Moje hasło: „Silny prezydent i silna Polska”. Polska potrzebuje w pełni niezależnego prezydenta, który patrzy władzy na ręce. Potrzebujemy wspólnoty, w której próbujemy nauczyć się ze sobą ponownie rozmawiać. Nie będzie zgody na łamanie konstytucji. Prezydent powinien mieć szacunek dla swojego podpisu.

Kosiniak-Kamysz: Polskę należy połączyć, gdyż jest rozdarta na pół. Nie ma sensu walka styropianu z betonem.

Hołownia: A. Duda i R. Trzaskowski zawsze będą pro partyjni. Ja będę obywatelskim prezydentem, niepowiązanym z żadną partią.

Tanajno: Od 15 lat Polacy obserwują mecz między PiS a PO. W tej debacie zamiast A. Dudy jest Jarosław Kaczyński, a zamiast R. Trzaskowskiego, jest Grzegorz Schetyna. Prezydent powinien być bezpartyjny.

Jakubiak: Czyja jest Polska? Jesteśmy w stałym zagrożeniu, że Polska może stracić swoją tożsamość. Polacy powinni być dumni z prezydenta i z ojczyzny.

Witkowski: Chcemy innej Polski, powinniśmy pracować 7 godzin dziennie, żeby leki były bezpłatne. Musimy stawiać na spółdzielczość. Musimy walczyć o czyste powietrze i prawa pracowników.

Duda: Mijające 5 lat było dla Polski bardzo dobrym czasem. Obniżony wiek emerytalny, 500+ i wiele innych. Jest szansa na bardzo pomyślny rozwój. Traktuję swoje zobowiązania poważnie i zamierzam je kontynuować w kolejnej kadencji.

Żółtek: Zlikwidujmy podatki i uwolnijmy się od biurokracji. Oświadczam, że jeśli nie zniosę podatku dochodowego, to obiecuję, że ułaskawię każdego, kto zostanie skazany za niepłacenie podatku dochodowego.

Bosak: Pytania w tej debacie zostały tak dobrane, aby powiększyć podziały w Polsce. Alternatywę dla Polski tworzy Konfederacja.

Podsumowanie i komentarz

Podczas samej debaty każdy z kandydatów trzymał emocje w ryzach. Nie było widać, aby któregoś z kandydatów poniosły emocje. Wszyscy odpowiadali w wyważony sposób. Pytania do debaty były ułożone tak, aby w możliwie największy sposób zaszkodzić Trzaskowskiemu, a pomóc obecnemu Prezydentowi. Prowadzący debatę był również zaangażowany politycznie, co objawiało się jego komentarzami po wypowiedziach niektórych kandydatów. Czy można określić jednego zwycięzcę? Obawiam się, że nie. Nie pojawił się żaden game changer, po którym moglibyśmy stwierdzić, że stawka się odwróciła. Każdy z kandydatów prezentował swoje założenia i swój plan znany od dawna. Nie pojawiły się żadne kontrowersje, może poza jedną małą – deklaracją Stanisława Żółtka o ułaskawianiu każdego, kto nie będzie płacił podatku dochodowego.

Pierwsze miejsce zajęli wspólnie Szymon Hołownia, Rafał Trzaskowski i Władysław Kosiniak-Kamysz. Pokazali się z dobrej strony, byli spokojni. Nie poddawali się zaczepkom pozostałych kandydatów i wyraźnie punktowali słabe strony obecnego Prezydenta. Na drugim miejscu można usytuować Krzysztofa Bosaka, który pomimo swojego programu i poglądów zaprezentował się jak kandydat spokojny i konsekwentny. Na trzecim miejscu należy wskazać Andrzeja Dudę, a to ze względu na jego oczywistą przewagę nad pozostałymi konkurentami. Obecny Prezydent jako jedyny mógł zaprezentować to, czego już dokonał. Oczywiście zaprezentował tylko pozytywne rzeczy. Niestety Andrzej Duda nie wniósł niczego nowego do debaty. Mimo iż TVP robiło, co mogło, aby pomóc obecnemu Prezydentowi, to uważam, że zmarnował on szansę na dobre zaprezentowanie się. Największym przegranym debaty jest Robert Biedroń, który definitywnie pokazał się jako kandydat bez programu, pomysłu, ani zapału. Nie miał energii i ochoty tam być. Na zadawane pytania odpowiadał wymijająco i niedokładnie. Ciekawostką jest, że w pytaniu o małżeństwa homoseksualne nie wypowiedział się na temat wprowadzenia tego w Polsce. Zabrakło mu czasu, gdyż zajął się wypowiedzią na inny temat, niezwiązany z pytaniem. Uważam, że z lewicowych kandydatów o wiele lepiej wypadł Waldemar Witkowski, który w sposób spójny i ciekawy prezentował swój program. Najważniejsze to pójść 28 czerwca na wybory i wybrać najlepszego kandydata w opinii każdego wyborcy.


Zdjecie główne: PAP/Paweł Supernak - tvp.info