Deputowani Parlamentu Katalonii chcą, by Carles Puigdemont ponownie został Prezydentem Katalonii

34 deputowanych Parlamentu Katalonii chce przywrócenia Carlesa Puigdemonta na urząd Prezydenta Katalonii.

· 1 min read
Deputowani Parlamentu Katalonii chcą, by Carles Puigdemont ponownie został Prezydentem Katalonii

Albert Batet, rzecznik prasowy ruchu politycznego założonego przez byłego prezydenta Katalonii, Carlesa Puigdemonta, powiedział, że 34 członków i członkiń katalońskiego parlamentu zdecydowało się na kolejną próbę powołania Carlesa Puigdemonta na urząd prezydenta regionu autonomicznego. To oznaczałoby, że obecnie pełniący tę funkcję Quim Torra pożegnałby się ze swoją funkcją.

Informacja ta została podana przez samego Bateta również na Twitterze w odpowiedzi na pytanie jednego z użytkowników Twittera:

Można liczyć na 34 deputowanych JxCat. Jak powiedział prezydent Quim Torra w debacie o inwestyturze, jest to naszym celem legislacyjnym.

Słowa te odnoszą się do przemówienia Torry, które miało miejsce 12 maja 2018 roku. Wówczas w Parlamencie Katalonii obecny prezydent stwierdził, że prezydentem Katalonii powinien być Carles Puigdemont, a nie on. Kilka dni później Torra zdeklarował, że jego celem będzie przywrócenie Puigdemonta na fotel prezydenta w chwili, w której pojawi się taka możliwość.

Również wiceprzewodniczący Parlamentu Katalonii, Josep Costa (JxCat), stwierdził, iż nie ma żadnej wątpliwości, że cała grupa deputowanych w Parlamencie myśli w ten sam sposób.


Nie przegap niczego. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO