Zagrożona fuzja Deutsche Banku i Commerzbanku

Deutsche Bank stoi w obliczu silnego oporu ze strony niektórych członków i członkiń rady nadzorczej w związku z planowaną fuzją z niemieckim Commerzbankiem.

· 2 min read
Zagrożona fuzja Deutsche Banku i Commerzbanku

Niemiecka instytucja finansowa Deutsche Bank AG stoi obecnie w obliczu poważnego wyzwania, jakim jest opór ze strony niektórych członków i członkiń rady nadzorczej banku. Problem związany jest z kwestią fuzji dwóch banków: Deutsche Bank AG i dotychczasowego konkurenta, którym jest Commerzbank AG. Wątpliwości części rady nadzorczej dotyczą ryzyka, iż skutkiem połączenia spółek będzie redukcja nawet 30 000 miejsc pracy.

Przedstawiciele pracowników i pracowniczek, którzy sprawują funkcję członków w radzie nadzorczej niemieckiego banku, Stephan Szukalski oraz Jan Duscheck, uważają, że połączenie dwóch banków, którego celem jest wzmocnienie rynkowej pozycji Deutsche Banku, doprowadzi do cięć kadrowych. Jeżeli umowa o przejęciu zostanie uzgodniona i podpisana, to istnieje duże ryzyko, iż nawet 30 000 stanowisk będzie zagrożonych likwidacją.

Odrzucamy fuzję poinformował Jan Duscheck, członek rady nadzorczej Deutsche Bank AG od 2016 roku.

Duschek zaznaczył, że umowa byłaby furtką, która pozwoliłaby na wrogie przejęcie banku przed inny podmiot działający na rynku. Również organy państwowe są sceptycznie nastawione do fuzji dwóch instytucji finansowych, podobnie wielu akcjonariuszy.

Deutsche Bank, jak i Commerzbank, od lat pracują nad zwiększeniem rentowności. Szczególnie Deutsche Bank, który jeszcze nie tak dawno zmagał się z przedłużającym się spadkiem przychodów. Niemiecki minister finansów Olaf Scholz poinformował jedynie o tym, że rząd służy obecnie jako "towarzysz" dyskusji.

Należy dodać, że w środę udziały Deutsche Banku we Frankfurcie niewiele się zmieniły, zaś Commerzbanku spadły o 0,4 procent. Akcje obydwu banków spadły o 40 procent w okresie ostatnich 12 miesięcy.

Sceptyczne podejście pracowników i pracowniczek, a także niektórych osób zasiadających w radzie nadzorczej, może być uzasadnione faktem, że wcześniej nieformalne rozmowy przewidywały, że skutkiem realizacji planu połączenia banków będzie likwidacja od 20 000 do 30 000 miejsc pracy. Osoby, które są na bieżąco z prowadzonymi rozmowami, uważają, że redukcja stanowisk będzie następstwem fuzji.

Przedstawiciele dwóch większych akcjonariuszy Deutsche Bank AG również wyrazili wątpliwości co do połączenia DB z Commerzbankiem. Zaznaczyli, że preferowaliby ograniczenie operacji amerykańskiego pożyczkodawcy.

Organy odpowiedzialne za nadzorowanie rynku finansowego zachowują ostrożność i liczą na to, że banki przedstawią sensowny model biznesowy, aby udowodnić, że skutkiem fuzji będzie wystarczająca kapitalizacja. Deutsche Bank prowadził rozmowy w sprawie umowy o przejęciu z niemieckimi regulatorami rynku finansowego, jednak były to rozmowy na nieformalnym poziomie, co oznacza, ze tematyka i treść komunikacji nie muszą zostać podanie opinii publicznej.

W Niemczech pozycja organizacji reprezentujących interesy pracowników i pracowniczek jest silna w niemieckich przedsiębiorstwach i najczęściej przedstawiciele ci zajmują połowę miejsc w radach nadzorczych spółek, które odpowiadają za kontrolowanie działań kadry kierowniczej oraz decydują o decyzjach strategicznych. Deutsche Bank, pomimo silnej opozycji związkowej w swoich strukturach, już w przeszłości pokazał, że jest w stanie pokonać zdanie oponentów.

Zarówno Deutsche Bank AG, jak i Commerzbank AG, odmówiły komentarza w tej sprawie.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO