Dlaczego Turcja stara się wymazać chrześcijan ze swojej części Cypru

Ponad 550 kościołów, kaplic i klasztorów należących do greckiego kościoła ortodoksyjnego położonych na wsiach i mniejszych miastach wchodzących w skład okupowanej przez Turcję części Cypru zostało ograbionych, splądrowanych, zdewastowanych, a niektóre z nich zostały także doszczętnie zniszczone.

· 2 min read
Dlaczego Turcja stara się wymazać chrześcijan ze swojej części Cypru

Po tureckiej inwazji na Cypr w roku 1974, zwanej również operacją Atylia, państwo będące spadkobiercą Imperium Osmańskiego prowadzi na okupowanym przez siebie kawałku wyspy politykę iście barbarzyńską, godzącą we wszystkie możliwe konwencje i postanowienia organizacji międzynarodowych nt. ochrony praw mniejszości etnicznych i narodowych.

Jak powszechnie wiadomo, pierwsza cywilizacja dotarła na Cypr wiele, wiele lat temu. Naturalnym jest więc, że dziedzictwo kulturowe jakie można zobaczyć w obu częściach wyspy należy do wielu różnych wyznań i narodowości, bowiem w różnych czasach różne kręgi zamieszkiwały Cypr.

Źródło mapy: EurActiv
Ponad 550 kościołów, kaplic i klasztorów należących do greckiego kościoła ortodoksyjnego położonych na wsiach i mniejszych miastach wchodzących w skład okupowanej przez Turcję części Cypru zostało ograbionych, splądrowanych, zdewastowanych, a niektóre z nich zostały także doszczętnie zniszczone przekazał światu cypryjski minister spraw zagranicznych.

Jak czytamy dalej w jego oświadczeniu:

Wiele chrześcijańskich miejsc kultu zostało przekształconych w meczety, baraki wojskowe, stajnie dla bydła, a nawet stodoły, w których trzymane jest siano i słoma.

Raport z 2012 roku o nazwie "The Loss of a Civilization: Destruction of cultural heritage in occupied Cyprus" mówi jasno:

Turcja popełniła dwa główne przestępstwa o charakterze międzynarodowym, w których poszkodowanym jest Cypr. Po pierwsze - najechała oraz rozpoczęła okupację małej i słabej, ale nowoczesnej i niepodległej wyspy dziś uczestniczącej zresztą w projekcie jakim jest Unia Europejska. Po drugie zaś Turcja mocno zmieniła charakter i podział etniczny Cypru. Swoimi działaniami doprowadziła do znacznego osłabienia wpływów kultury cypryjskiej na terenach przez nią okupowanych.

Natomiast jednym z najbardziej palących problemów jest to, że rząd turecki za wszelką cenę chce doprowadzić do tego, że uda mu się zmieść dziedzictwo cypryjskie na tym terenie i "sturkizować" te tereny, aby utrzymać swe zwierzchnictwo nad północną częścią wyspy na zawsze.

Siły okupujące tereny, o których mowa była wcześniej działały od roku 1974 w sposób spójny i zmetodologizowany. Ich głównym celem było i jest całkowite zniwelowane wpływów kultury greckiej i chrześcijańskiej po to, aby zapewnić sobie pełnię władzy.

Więcej na ten temat.


Stoimy po stronie praw człowieka. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO