Donald Tusk otrzymał nagrodę im. Marion Doenhoff

Tygodnik Die Zeit i prowadzona przez niego fundacja nagrodziły w niedzielę w Hamburgu Donalda Tuska nagrodą im. Marion Doenhoff. Były przewodniczący Rady Europejskiej został uhonorowany za zaangażowanie w międzynarodowe porozumienie i pojednanie.


Donald Tusk otrzymał nagrodę im. Marion Doenhoff

Jury nagrody przyznawanej przez tygodnik ,,Die Zeit'' oraz jego fundację podkreśliło ogromne zaangażowanie Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej w proces integracji europejskiej i ,,zbliżenia do siebie Wschodu i Zachodu Europy". Komisja zaznaczyła również wkład Donalda Tuska jako byłego szefa polskiego rządu i posła „w budowę demokratycznej i wolnej Polski”.
W wystąpieniu Donald Tusk podziękował za wyróżnienie i zaapelował do Europejczyków, aby nie dali się podzielić. Podkreślił, że Europejczycy powinni dbać o relacje transatlantyckie, bez względu na to, kto akurat jest prezydentem USA. Ostrzegał również przed zagrożeniem ze strony Rosji i pozostawieniem Ukrainy samej sobie.

To już kolejna nagroda, jaką Tusk otrzymał od Niemców. W 2012 roku został uhonorowany nagrodą im. Waltera Rathenaua za wyjątkowe zasługi na rzecz pogłębiania integracji europejskiej. W styczniu tego roku były szef Rady Europejskiej znalazł się również na liście Top 100 Global Thinkers w kategorii ekonomia i biznes. W uzasadnieniu napisano, że jako przewodniczący Rady Europy „coraz częściej konfrontował się ze swoim ojczystym narodem, broniąc europejskich wartości integracyjnych przed rosnącym nacjonalizmem”.

Marion Doenhoff przez wiele lat była współwydawcą tygodnika „Die Zeit”. Działała na rzecz pojednania Niemiec z krajami Europy Wschodniej, również z Polską. Zmarła w 2002 roku.
Jury uhonorowało w tym roku także nagrodą połączoną z finansowym wsparciem ruch społeczny Fridays for Future za akcje protestacyjne mające zwrócić uwagę na dramatyczne skutki zmian klimatycznych.