DuPont zanieczyszcza wodę, aby zarabiać na jej oczyszczaniu

DuPont, która przyczyniła się do skażenia wody swoimi chemikaliami, chce teraz zarobić na ich usuwaniu.

· 2 min read
DuPont zanieczyszcza wodę, aby zarabiać na jej oczyszczaniu

Firma DuPont w zeszłym tygodniu otworzyła fabrykę w Arabii Saudyjskiej produkującą filtry wykorzystujące tzw. odwróconą osmozę. Filtry używają ultra-cienkich membran do usuwania zanieczyszczeń wody, w tym PFAS, chemikaliów wytwarzanych i używanych przez DuPont, które doprowadziły do skażenia wody na całym świecie.

Odwrócona osmoza jest rozwiązaniem zalecanym przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska w celu zmniejszania poziomu zanieczyszczeń wody spowodowanych skażeniem przez PFAS. Chemikalia te przyczyniają się do rozwoju nowotworów, występowania zaburzeń immunologicznych, a nawet pogarszają zdolności reprodukcyjny oraz powodują wiele innych problemów zdrowotnych. Membrany, zdaniem Agencji Ochrony Środowiska, są w ponad 90 procentach skuteczne w usuwaniu szerokiego zakresu chemikaliów firmy DuPont.

DuPont Water Solutions, oddział spółki DowDuPont, zajmuje się filtracją wody. 3 grudnia bieżącego roku firma otworzyła fabrykę w Jubail (Arabia Saudyjska). Według DuPont, przedsięwzięcia firmy związane z filtrowaniem wody "poprawią bezpośredni dostęp do pitnych i przemysłowych rozwiązań wodnych".

Pierwotnie odwrócona osmoza była wykorzystywana przez firmę Dow, która od 1977 roku posiadała własny zakład produkcyjny w Minnesocie. Przedsiębiorstwo połączyło się z DuPont w 2017 roku. Nowy zakład będzie miał na celu wykorzystanie techniki filtracji wody w kompleksie należącym do Sadara Chemical Company, która jest wspólnym przedsięwzięciem Dow i Saudi Aramco, saudyjskiej spółki naftowo-gazowej. Kierownictwo chce również, aby filtry firmy były wykorzystywane nie tylko w Arabii Saudyjskiej, lecz także w innych częściach Bliskiego Wschodu, a nawet w Europie Wschodniej, Afryce, Chinach, Azji Południowo-Wschodniej oraz Indiach. Prócz możliwości filtrowania wody, aby usuwać zanieczyszczenia PFAS, membrany mogą również odsolić wodę morską.

Marc Doyle pełniący funkcję dyrektora operacyjnego w dziale specjalistycznych produktów DowDuPont poinformował w komunikacie:

Ta nowa linia produkcyjna dostarcza przełomowe innowacje, aby pomóc gminom, firmom i ludziom rozwijać się, zapewniając zrównoważony dostęp do czystej wody o wysokiej jakości.

Al Telsey, adwokat oskarżający firmę DuPont o masowe skażenie wody, jest jedną z wielu osób krytycznie nastawionych do firmy, które walczą z zanieczyszczeniami PFAS.

Ci faceci to truciciele, a nie oczyszczający wodę — powiedział Telsey, który zauważył, iż firma DuPont opracowała korzystny model biznesowy związany z filtracją wody.

Spółka DuPont, zdaniem Telseya, znalazła nowy sposób na zarabianie dużych pieniędzy. Adwokat dodał, że firma zarabia zanieczyszczając środowisko naturalne, a teraz może zwiększyć przychody na oczyszczaniu środowiska z chemikaliów wytwarzanych oraz używanych przez przedsiębiorstwo.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.