DuPont zanieczyszcza wodę, aby zarabiać na jej oczyszczaniu

DuPont, która przyczyniła się do skażenia wody swoimi chemikaliami, chce teraz zarobić na ich usuwaniu.

DuPont zanieczyszcza wodę, aby zarabiać na jej oczyszczaniu

Firma DuPont w zeszłym tygodniu otworzyła fabrykę w Arabii Saudyjskiej produkującą filtry wykorzystujące tzw. odwróconą osmozę. Filtry używają ultra-cienkich membran do usuwania zanieczyszczeń wody, w tym PFAS, chemikaliów wytwarzanych i używanych przez DuPont, które doprowadziły do skażenia wody na całym świecie.

Odwrócona osmoza jest rozwiązaniem zalecanym przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska w celu zmniejszania poziomu zanieczyszczeń wody spowodowanych skażeniem przez PFAS. Chemikalia te przyczyniają się do rozwoju nowotworów, występowania zaburzeń immunologicznych, a nawet pogarszają zdolności reprodukcyjny oraz powodują wiele innych problemów zdrowotnych. Membrany, zdaniem Agencji Ochrony Środowiska, są w ponad 90 procentach skuteczne w usuwaniu szerokiego zakresu chemikaliów firmy DuPont.

DuPont Water Solutions, oddział spółki DowDuPont, zajmuje się filtracją wody. 3 grudnia bieżącego roku firma otworzyła fabrykę w Jubail (Arabia Saudyjska). Według DuPont, przedsięwzięcia firmy związane z filtrowaniem wody "poprawią bezpośredni dostęp do pitnych i przemysłowych rozwiązań wodnych".

Pierwotnie odwrócona osmoza była wykorzystywana przez firmę Dow, która od 1977 roku posiadała własny zakład produkcyjny w Minnesocie. Przedsiębiorstwo połączyło się z DuPont w 2017 roku. Nowy zakład będzie miał na celu wykorzystanie techniki filtracji wody w kompleksie należącym do Sadara Chemical Company, która jest wspólnym przedsięwzięciem Dow i Saudi Aramco, saudyjskiej spółki naftowo-gazowej. Kierownictwo chce również, aby filtry firmy były wykorzystywane nie tylko w Arabii Saudyjskiej, lecz także w innych częściach Bliskiego Wschodu, a nawet w Europie Wschodniej, Afryce, Chinach, Azji Południowo-Wschodniej oraz Indiach. Prócz możliwości filtrowania wody, aby usuwać zanieczyszczenia PFAS, membrany mogą również odsolić wodę morską.

Marc Doyle pełniący funkcję dyrektora operacyjnego w dziale specjalistycznych produktów DowDuPont poinformował w komunikacie:

Ta nowa linia produkcyjna dostarcza przełomowe innowacje, aby pomóc gminom, firmom i ludziom rozwijać się, zapewniając zrównoważony dostęp do czystej wody o wysokiej jakości.

Al Telsey, adwokat oskarżający firmę DuPont o masowe skażenie wody, jest jedną z wielu osób krytycznie nastawionych do firmy, które walczą z zanieczyszczeniami PFAS.

Ci faceci to truciciele, a nie oczyszczający wodę — powiedział Telsey, który zauważył, iż firma DuPont opracowała korzystny model biznesowy związany z filtracją wody.

Spółka DuPont, zdaniem Telseya, znalazła nowy sposób na zarabianie dużych pieniędzy. Adwokat dodał, że firma zarabia zanieczyszczając środowisko naturalne, a teraz może zwiększyć przychody na oczyszczaniu środowiska z chemikaliów wytwarzanych oraz używanych przez przedsiębiorstwo.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.


Share Tweet Send
0 Komentarze
Loading...