Dyrektor Greenpeace startuje w konkursie na prezesa PGE

PGE, które odpowiada za największą emisję gazów cieplarnianych w Polsce, ogłasza konkurs na członków nowego zarządu, w tym na stanowisko prezesa spółki. Dyrektor programowy Greenpeace postanowił wziąć w nim udział. Dlaczego?

· 2 min read
Dyrektor Greenpeace startuje w konkursie na prezesa PGE

„Nie będzie PGE na martwej planecie”, to słowa Pawła Szypulskiego, dyrektora programowego Greenpeace Polska, który pragnie ubiegać się o stanowisko Prezesa PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A.

Spółka poszukuje nowych członków zarządu, w tym celu ogłosiła konkurs. Dlaczego działacz klimatyczny zdecydował się na kandydowanie? Według Szypulskiego PGE, które w największym stopniu odpowiada za emisję gazów cieplarnianych w Polsce, działa nieefektownie, nieodpowiedzialnie i nieekologicznie.

Rynek brutalnie zweryfikował dotychczasową strategię PGE i spółka jest dzisiaj w poważnym kryzysie. W ciągu ostatnich 5 lat PGE straciła ok. 65% swojej wartości, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy jej rynkowa wycena spadła o połowę.  - mówi Paweł Szypulski

Oczywiście tak wysoka emisja gazów spowodowana jest faktem, że ponad 90% energii wytwarzanej w Polsce pochodzi z procesów spalania węgla. W celach ochrony klimatu Unia Europejska podnosi normy i ceny emisji dwutlenku węgla ( o 1,6 mld złotych w stosunku do zeszłego roku) oraz reguluje ilość dopuszczalnych zanieczyszczeń w powietrzu, PGE nie podejmuje konkretnych zmian w kierunku poprawy sytuacji w kraju. Całkowite koszty ponoszone przez spółkę sięgają nawet 6 mld złotych rocznie. W latach 2016-2018 na energetykę odnawialną tzw. OZE, spółka przeznaczyła od 1,2 do 1,8 procent swoich całkowitych nakładów. Większość funduszy jest wykorzystywane w celach rozwoju energetyki konwencjonalnej, głównie węglowej.

W obliczu kryzysu klimatycznego, narastającej presji regulacyjnej, ekonomicznej i społecznej, PGE powinno wypracować i realizować nową strategię, która bazować będzie na odejściu od spalania węgla do 2030 roku i dynamicznej transformacji w kierunku 100% OZE - podkreśla dyrektor Greenpeace

Paweł Szypulski pragnie zmian i dostrzega potrzebę jak najszybszego ich wprowadzenia. Słuszność swojej kandydatury i proponowanych przemian w spółce popiera m.in. raportami IPCC, badaniami statystycznymi, decyzjami podejmowanymi w Parlamencie Europejskim i obserwacjami zmian zachodzących na rynku energetycznym.


https://storage.googleapis.com/planet4-poland-stateless/2020/02/1691d6a9-list_motywacyjny_szypulski_pge.pdf - list motywacyjny Pawła Szypulskiego

Dyrektor Greenpeace kandyduje na Prezesa PGE. „Nie będzie PGE na martwej planecie”

Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO