Dziesięć pozytywów rządów koalicji Ligi Północnej-M5S we Włoszech

Liga nie jest faszystowska, a Ruch Pięciu Gwiazd sumiennie wypełnia swój program. Mimo to wśród opinii publicznej krąży negatywna opinia o koalicji LN-M5S.

· 7 min read
Dziesięć pozytywów rządów koalicji Ligi Północnej-M5S we Włoszech

Słysząc o Lidze Północnej czy o Matteo Salvinim natychmiastowo pojawia się skojarzenie "faszyzm", "nacjonalizm", "eurosceptycyzm" "Prawo i Sprawiedliwość". Gdy myślimy o Ruchu Pięciu Gwiazd, Movimento 5 Stelle, M5S, Luigim Di Maio, szybko przychodzi nam na myśl "populizm", "rozdawnictwo", "wiarołomstwo". Dużo z naszych domysłów jest nietrafna: Liga nie jest faszystowska, a Ruch Pięciu Gwiazd sumiennie wypełnia swój program. Mimo to wśród opinii publicznej krąży negatywna opinia o koalicji LN-M5S. Jednakże okazuje się, że powszechnie krytykowany jest najlepszym rządem w ostatnich dekadach.

Imigracja
Z góry zakłada się, że rządy zamykające granice są nacjonalistyczne. Jednak Włosi faktycznie mają problem z nielegalnym przerzutem mieszkańców Afryki. Pozaprawna imigracja niesie za sobą koszty w wysokości ponad 13 miliardów euro, czyli - jak na bardzo ścisły budżet państwa - ogromna kwota. Dzięki ograniczeniu dostępności portów do Italii przybywa znacznie mniej "nieproszonych gości", a Liga Północna skutecznie rządzi wygospodorawonymi pieniędzmi.

wweer

Podatki
Znany włoski ekonomista Giovanni Tria w porozumieniu z M5S wprowadził nowe prawa podatkowe. W obliczu zapaści demograficznej i wyludnienia małych miast, wsi, Minister Gospodarki ogłosił stawkę PIT w wysokości jedynie 7% dla obywateli miejscowości poniżej 20 000 mieszkańców. Co więcej, wprowadzono podatek liniowy dla firm oraz podwyższono kwotę wolną od podatku. Kolejną zmianą mającą ożywić włoskie finanse jest wprowadzenie specjalnych stref ekonomicznych, w szczególności w dotkniętej skrajnym bankructwem południowej części Italii. Po fatalnym roku 2018 możemy oczekiwać coraz lepszych rezultatów, ponieważ najbliższe prognozy wskazują na wzrost gospodarczy 0,2% względem ostatnich miesięcy - co jest zwycięstwem nad wciąż trwającą recesją.

detrazioni

Pensje polityków
Od zawsze włoski system ustrojowy kojarzył się z rozbujanymi pensjami polityków - nidgy więcej! Władze Republiki Włoch na czele z Giuseppe Conte postanowili uprzątnąć "płacowy bałagan" i ograniczyli wypłaty do 5 000 euro. Warto tutaj zaznaczyć, że wraz z przyjęciem tej finansowej ustawy, Luigi Di Maio zrealizował jeden z najważniejszych punktów Ruchu Pięciu Gwiazd, a społeczeństwo bardzo entuzjastycznie zareagowało na zmiany.

ssa

Nowy wymiar demokracji bezpośredniej
Niewiele osób utoższamia demokrację - do tego bezpośrednią - z partiami prawicowymi. Jednak zarówno Movimento Cinque Stelle, jak i Lega Nord, są przodownikami prodemokratycznych zmian we Włoszech. Pierwszy na świecie Minister ds. Demokracji Bezpośredniej, Riccardo Fraccaro z ramienia M5S, aktywnie działa na rzecz aktywności Włochów. Dzięki jego staraniom próg kworum referendum obniżono do 50%, a także wprowadzono nowe przepisy znacznie ułatwiające działanie społeczne i podejmowanie inicjatyw obywatelskich w kraju i samorządzie. Fraccardo promuje również pryncypia demokracji. Poprzez opisane tutaj zmiany został zrealizowany sztandarowy punkt programu Ruchu Pięciu Gwiazd - partii wybitnie ludowej. Luigi Di Maio w swojej kampanii kładł ogromny nacisk na działania obywatelskie, e-wybory i referenda i opinie zwykłych mieszkańców. Jako wisienkę na torcie warto dodać, że świetnie zorganizowane i dynamicznie zrealizowane postulaty dostyczące społecznych, oddolnych ruchów przeczą tezie, że to ugrupowanie jest populistyczne.

DEMOCRAZIADIRETTA-5STELLEEUROPA-beppegrillo-m5s-eleonoraevi-fabiomassimocastaldo-thumb-660xauto-50747

Służba zdrowia
Rząd Giuseppe Contiego dogłębnie zreformował publiczną służbę zdrowia. Po pierwsze, lustracja w państwowym zarządzaniu zminimalizowała nieefektywności i marnotrastwo zasobów. Dalej, rozpoczęto ściganie i walkę z korupcją wśród urzędników i pracowników systemu leczenia. Centralizacja wydatków pozwoliła sprawnie kontrolować finanse tego sektora, a nowy system akredytacji prywanych klinik pozwala rozwinąć się prywatnym przedsiębiorstwom. Obniżono opłaty administracyjne dla pacjentów, również skrócono czas oczekiwania na wizytę do specjalisty. Stworzono system tele-leczenia, a całą instytucję zdigitalizowano. Co więcej, leczenie domowe stało się dostępne dla większej ilości pacjentów. Na koniec warto dodać chyba najbardziej ceniony przez redakcję i czytelników Alternatywy atut - od teraz cała służba zdrowia i spółki z nią powiązane są w 100% transparentne, a także dostępne dla oczu zwyczajnego Włocha. NFZ i jego władze niewątpliwie powinny brać przykład z działań koalicji LN-M5S.

Conte

Publiczna woda
Dla niektórych reforma dostępności wody publicznej jest błahostką, natomiast w kraju o bardzo mizernych zasobach i upalnym, śródziemnomorskim klimacie miejskie krany są sprawą ogromnej wagi. Idąc za sztandarami wyżej wspomnianej emancypacji obywatelskiej, koalicja Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd postanowiły sfinalizować głos mieszkańców słonecznej Italii wyrażony w referendum 2011. Częściowo sprywatyzowano przedsiębiorstwa związane z wodociągami, a także rozwinięto sieć transportową, wymieniono rury z azbestu i innych niebezpiecznych materiałów powodując, że na całym Półwyspie Apeninskim miejskie krany stają się powwszechnym i bezpiecznym źródłem wody pitnej, co znacząco ulży Włochom w ich codziennych trudach.

Italy-drink

Rolnictwo
Giuseppe Conti, Matteo Salvini, Enzo Moavero Milanesi oraz Gian Marco Centinaio starają się jak mogą, aby wspomóc rolnictwo. Jak wiadomo, warunki klimatyczne nie sprzyjają rozwojowi agrokultury. Mimo to pewna część Włochów mieszkających na południu nadal utrzymuje się z pierwocin swoich pól. Dzięki sprawnej dyplomacji pod kierownictwem E.M. Milanesiego podpisano wiele umów handlowych obejmujących również I sektor gospodarki. Prezes Ligi Północnej, Salvini, dzielnie walczy na forum Unii Europejskiej, jak i kraju o wyższe dopłaty rolne i protekcję małych gospodarstw rolnych. Premier Republiki Włoch wraz z ministrem rolnictwa Gian Marco Centinaio zaproponowali prawną ochronę charakterystycznych dla danego regionu produktów rolnych. Co więcej, obaj prowadzą politykę przyjazną środowisku, zważając na krajobraz i ekosystem rolnicznych prowincji.

Italian-Agriculture-1132x670

Rybołówstwo
Podobnie do rolnictwa, rząd Lega Nord - Movimento Cinque Stelle wprowadza prawa chroniące rybaków i drobne przedsiębiorstwa przemysłu rybnego, poprawiając przy tym wyniki eksportu. Z naszego punktu widzenia może wydawać się dziwne, że połów ryb stanowi oddzielny akapit, jednak Włochy słyną na całym świecie z owoców morza, przez co każdy następny skład Parlamentu musi dbać o dobro narodowe, jakim jest rybołówstwo i jego przetwórstwo.

fishing-Italy

Dochód bezwarunkowy
Włochy jako jedne z pierwszych państw na świecie postanowiło wprowadzić UBI - Universal Basic Income, czyli dochód bezwarunkowy. Ustanowienie dochodu obywatelskiego jest kolejnym przykładem, że M5S mimo łatki "partii oportunistycznej" sumiennie spełnia swoje obietnice. Kwota w wysokości 780 euro przysługuje bezrobotnym obywatelom Republiki Italii i rodzinom zarabiającym łącznie poniżej 9360 euro rocznie. Jak wiadomo, bezrobocie sięga 10,5%, a wiele domostw, szczególnie młodych małżeństw, ma problemy finansowe. Luigi Di Maio wyciąga pomocną dłoń Włochom znajdującym się w złej sytuacji życiowej. Krytyków tego pomysłu jest wielu, natomiast pewne jest jedno - jakość życia przeciętnego mieszkańca Półwyspu Apenińskiego podniesie się.

UBI-Italy

Ekologia
Jako jeden z niewielu rządów (spośród bardzo dużej liczby koalicji sformowanych przez całą historię parlamentaryzmu włoskiego) unia Liga Północna - Ruch Pięciu Gwiazd dużo uwagi poświęca środowisku. Wyżej wspomniane zachowanie pierwotnych ekosystemów na wsi, największe od dekad zatrudnienie w sektorze ochrony środowiska czy promocja zdrowego trybu życia to tylko nieliczne przykłady wielu działań Giuseppe Contego. Warto wspomnieć tutaj również o tym, że Włochy są pionierem w kwestiach edukacji ekologicznej - powszechnie oferowane są kursy przygotowujące do pracy w "zielonej" części gospodarki. Jednak obie partie nie tylko popularyzują życie w zgodzie z przyrodą, ale również same świadczą bardzo dobry przykład zalesiając połacie nieużytków czy ponownie zazieleniając budynki użyteczności publicznej wraz z ich otoczeniem. Należy dodać, że pod kursem LN-M5S Rzym skutecznie odchodzi od paliw kopalnych - najlepszym przykładem jest fakt, że przeszło 7% energii pochodzi ze źródeł fotowoltaicznych, a bardzo ważną rolę odgrywa energetyka wodna. Co więcej, dzięki staraniom ministra środowiska Sergio Costy coraz popularniejszy staje się recykling. Włochy częściowo odstąpiły również od energii atomowej. Wszystko idzie w dobrą stronę.

prati-caprara_2

Lega Nord z Matteo Salvinim na czele, nazywana "autorytarną", oraz Movimento 5 Stelle dowodzone przez Luigi Di Maio, nazywana "ultrapopulistyczną", mają zupełnie inne oblicza, niż te przedstawiane przez liberalne media. Dzięki dynamicznym i dogłębnym zmianom, sumiennej pracy oraz poszanowaniu wartości demokracji, ku niezadowoleniu lewicy, gabinet Giuseppe Contiego można nazwać najlepszym rządem w XXI wieku, któremu nie może się równać żadna z socjaldemokratycznych koalicji. Najlepszym potwierdzeniem jest to, że obie partie koalicyjne zajmują odpowiednio czołowe miejsco w sondażach, bijąc na głowę lewe skrzydło sceny politycznej z wypisanym na sztandarach hasłem "Avanti, insieme" symbolizującym postęp i będącym jednoczeńskie smutnym memento nieudolnego kierownictwa Matteo Renziego i Partito Democratico.


Alternatywa jest miejscem swobodnej dyskusji i wymiany opinii. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami? Jeżeli tak, wyślij email do naszej redakcji

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read
Progresywizm vs konserwatyzm | Debata
· 1 min read