Federacja Wschodnioafrykańska

Prawdopodobnie już w niedalekiej przyszłości powstanie Federacja Wschodnioafrykańska złożona z sześciu suwerennych państw.

· 1 min read
Federacja Wschodnioafrykańska

Już wkrótce z listy państw jakie istnieją może zostać skreślone sześć pozycji, a dopisana jedna nowa. Sześć suwerennych państw znajdujących się we wschodniej części kontynentu afrykańskiego połączy się w jedno państwo federacyjne. Federacja Wschodnioafrykańska powstanie ze zjednoczenia Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej, która składa się z Burundi, Kenii, Rwandy, Sudanu Południowego, Tanzanii oraz Ugandy.

Połączenie tych państw sprawiłoby, że Federacja Wschodnioafrykańska stałaby się największym państwem Afryki i dziesiątym na świecie oraz drugim najliczniejszym krajem afrykańskim, a ósmym na świecie. Językiem urzędowym miałby być język angielski, walutą szyling wschodnioafrykański, zaś stolica mieściłaby się w Arusze.

Pierwsze pomysły utworzenia federacji padały już na przełomie lat 60 oraz 70 ubiegłego wieku, lecz dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku udało się doprowadzić ten proces to tak zaawansowanego stadium. Mechanizm konsolidacji rozpoczął się już w 2004 roku, zaś w maju 2017 roku państwa przyjęły model konfederacji na okres przejściowy miedzy federacją, a suwerennymi państwami.

Aby zapewnić bezpieczeństwo finansowe Federacji Wschodnioafrykańskiej członkowie Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej podpisali 30 listopada 2013 roku porozumienie dotyczące unii walutowej. Na mocy ustaleń tego układu do 2023 roku ma zostać utworzony bank centralny.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read
Progresywizm vs konserwatyzm | Debata
· 1 min read