eBay pozywa Amazon za praktyki przeciwko konkurencji

Założony przez Pierre'a Omidyara eBay pozwał firmę Amazon oskarżając ją o praktyki wymierzone przeciw konkurencji.

· 2 min read
eBay pozywa Amazon za praktyki przeciwko konkurencji

Ebay, największy na świecie serwis aukcyjny założony przez Pierre'a Omidyara, pozwał korporację Amazon o rzekomy "spisek", którego celem było zachęcenie dużych sprzedawców do migracji na platformę przedsiębiorstwa należącego do Jeffa Bezosa z wykorzystaniem systemu wiadomości dla użytkowników eBaya.

W treści pozwu można przeczytać, że pracownicy Amazona spiskowali w celu "infiltracji i wykorzystania wewnętrznego systemu poczty e-mail z użyciem oszustw oraz fałszywych pretensji".

Praktyka, która jest opisywana przez prawników firmy eBay, tj. tworzenie fałszywych kont na eBayu przez pracowników Amazona, a następnie na wysyłaniu wiadomości do użytkowników będących sprzedawcami w serwisie i zachęcaniu do migrowania na platformę Amazona, jest taka sama jak ta, którą firma opisała w październiku zeszłego roku w tym samym sądzie, kiedy eBay wniósł pozew przeciwko koncernowi Bezosa.

Pierwsza strona pozwu.

Widoczne są niewielkie różnice pomiędzy tegorocznym pozwem a zeszłorocznym. Pierwszy pozew nie był w stanie udowodnić, że poszczególni pracownicy Amazona działali na polecenie kierownictwa korporacji, jednak w nowym pozwie wymienione są trzy konkretne nazwiska menedżerów średniego szczebla. Wśród nich najwyższej rangi jest Sonja Boch, która jest szefową rekrutacji sprzedawców na całym świecie.

Podobnie w poprzednim pozwie nie było mowy o tym, czy Amazonowi faktycznie udało się nakłonić sprzedawców do migracji na swoją platformę. W aktualnym pozwie można zaś przeczytać, że "spisek zaplanowany przez oskarżonych i innych menedżerów Amazona był sukcesem" i że pracownikom Amazona udało się "zaspokoić znaczną część kwot rekrutacyjnych sprzedawców poprzez nielegalną działalność".

Jeff Bezos (po lewej) i Pierre Omidyar (po prawej).

Należy tutaj przypomnieć, że zgodnie z zasadami zapisanymi w regulaminie serwisu eBay, zabronione jest prowadzenie tego typu działań rekrutacyjnych, jak również wymiany wiadomości e-mail oraz numerów telefonów z wykorzystaniem wewnętrznego systemu wiadomości. Pracownicy Amazona, którzy zakładali konta, podczas rejestracji zgodzili się na warunki świadczenia usług.

Menedżerowie, których nazwiska zostały podane w pozwie, są oskarżani m.in. o szkolenie przedstawicieli handlowych w taki sposób, aby "pozyskiwać sprzedawców w serwisie eBay"

W ostatnich miesiącach rywalizacja pomiędzy eBayem oraz Amazonem się nasiliła. W ciągu ostatnich dwóch tygodni założony przez Pierre'a Omidyara serwis ogłosił plany uruchomienia swojej własnej usługi realizacji zamówień, aby zapewnić sprzedawcom usługę dostawy, która trwałaby maksymalnie 2 dni.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO