EBC uważa, że kryptowaluty nie mają wpływu na gospodarkę i politykę monetarną

Europejski Bank Centralny jest zdania, że kryptowaluty nie mają żadnego wpływu na gospodarkę ani na politykę monetarną.

· 2 min read
EBC uważa, że kryptowaluty nie mają wpływu na gospodarkę i politykę monetarną

Europejski Bank Centralny w swoim raporcie o tytule Krypto-Aktywa: implikacje dla stabilności finansowej, polityki monetarnej i płatności oraz infrastruktur rynkowych analizuje możliwy wpływ kryptowalut na rozwój gospodarczy oraz politykę monetarną.

Już od razu EBC wyraźnie zaznaczył w raporcie, iż tego typu skutki mogą się pojawić wyłącznie wtedy, kiedy kryptowaluty staną się zaufanym substytutem dla gotówki. Jednak według autorów raportu EBC, waluty cyfrowe obecnie nie spełniają funkcji pieniądza. Co więcej, Europejski Bank Centralny uważa, że znaczenie kryptowalut w kwestiach gospodarczych i monetarnych jest ograniczone z powodu niewielkiej liczby przedsiębiorstw, które przyjmują płatności w kryptowalucie w przypadku sprzedaży produktów i usług. Jest to związany z tym, iż ceny kryptowalut są nadal niestabilne.

W swoim raporcie Europejski Bank Centralny wskazuje jednak na stablecoiny, które określił jako "stabilne instrumenty", jako środek, który w przyszłości może być brany pod uwagę przez instytucje finansowe. Należy przypomnieć, że stablecoiny są kryptowalutami, których wartość jest bezpośrednio powiązana z walutami fiducjarnymi, aktywami fizycznymi czy też ustabilizowana z wykorzystaniem odpowiedniego algorytmu.

Strona tytułowa raportu Europejskiego Banku Centralnego.

Raport pokazuje także sceptyczne podejście Europejskiego Banku Centralnego związane z istnieniem instytucji, która miałaby stać za rozwojem aktywów cyfrowych:

[...] brak jakiejkolwiek konkretnej instytucji (takie jak bank centralny lub władza monetarna) chroniącej wartość krypto-aktywów utrudnia wykorzystanie ich jako formy pieniędzy, gdyż ich zmienność:
a) uniemożliwia ich wykorzystanie jako magazynu wartości;
b) zniechęca do używania ich jako środka płatniczego; oraz
c) utrudnia korzystanie z nich jako jednostki rozliczeniowej.

Przypomnieć należy, że nie pierwszy raz osoby pracujące w Europejskim Banku Centralnym komentowały temat kryptowalut. W maju bieżącego roku Mario Draghi, prezes EBC, stwierdził, że kryptowaluty "nie są na tyle znaczące, aby mogły wpłynąć" na gospodarkę "w sposób makro".


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO