Efektywność ludzkiego mózgu spada po 27 roku życia

Sprawność umysłowa człowieka zaczyna się pogarszać już w wieku 27 lat.


Efektywność ludzkiego mózgu spada po 27 roku życia

Wiele osób uważa, że mózg jest organem, który szczególnie przed ukończeniem 30 roku życia jest w stanie pochłaniać ogromną ilość wiedzy i że nadal pracuje tak samo wydajnie. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. Co więcej, jego zdolności umysłowe spadają począwszy od 27 lat.

Profesor Timothy Salthousy z University of Virginia postanowił zająć się badaniami zjawiska spadku efektywności ludzkiego mózgu wraz z upływem czasu. Badania zajęły mu w sumie 7 lat i w tym czasie przeanalizował dokładnie sprawność umysłową dwóch tysięcy osób, których wiek wynosił od 18 do 60 lat. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane na łamach naukowego czasopisma poświęconemu neurobiologii Neurobiology of Aging oraz w elektronicznej bibliotece NIH.

Na czym polegało badanie? Otóż osoby w nim uczestniczące miały za zadanie zapamiętywać szczegóły opowieści, podawane słowa, a także rozwiązywać zagadki czy też dostrzegać różnice w pokazywanych im literach oraz symbolach.

Okazało się, że w trakcie badania, wiek najwyższej efektywności ludzkiego mózgu znalazł się na poziomie 22 lat w przypadku 9 na 12 testów przeprowadzonych przez Salthousy'ego. Dostrzeżony został też spadek sprawności umysłowej u osób w wieku 27 lat, którzy nie byli w stanie dobrze sobie poradzić z testami. Wraz z wiekiem sprawność umysłowa spadała.

Dodatkowo sprawdzona została też pamięć uczestników i uczestniczek badania. Tutaj okazało się, że średnio do wieku 37 lat pamięć się nie pogarsza. Natomiast w wieku około 60 lat zaczęły pojawiać się problemy podczas testów słownictwa, pozyskiwania i wykorzystywania informacji.

Badacz z Uniwersytetu w Wirginii uważa, że jest możliwe zapobieżenie skutkom procesu starzenia jedynie poprzez odpowiednio wczesne działania, tj. już od 27 roku życia.Bądź zawsze na bieżąco ze światem nauki. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO