Eko..sylwester?

Już tylko kilkanaście godzin dzieli nas od Nowego Roku. To czas intensywnych przygotowań do całonocnej zabawy, która niekoniecznie musi być stratna dla środowiska. Jak w prostych krokach generować mniej sylwestrowych odpadków?

· 2 min read
Eko..sylwester?

Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwany przez wielu z nas koniec roku kalendarzowego. To czas intensywnego spalania kalorii po świętach, tak by wybrana kreacja na sylwestrową imprezę jako tako pasowała. Jest to także czas kupowania (nie)zbędnych ozdób i dodatków. Jednak okazuje się, że są sposoby, aby po pierwsze uniknąć dodatkowych wydatków, ale także, by być bardziej "eko".

Oświetlenie

Kiedy robimy imprezę w domu często używamy kolorowych lampek do ozdobienia pomieszczenia i tutaj lepiej wybierać te LED-owe, gdyż nie są one zrobione na bazie ropy naftowej (nie wykorzystujemy naturalnych zasobów Ziemi). Ponadto zużywają mniej energii (mniejsze koszta), a w porównaniu do świetlówek świecą około dziesięciu razy dłużej!

Fajerwerki...

To prawdopodobnie pierwsza rzecz, która przychodzi nam na myśli po usłyszeniu słowa "Sylwester". Jak na razie fajerwerki nie znalazły swojego ekozamiennika, chociaż znacznie lepszą opcją tych "tradycyjnych" są ciche fajerwerki, bo chociaż nadal przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska to przynajmniej dbają o zdrowie i życie naszych mniejszych czworonożnych przyjaciół i nie tylko.

Wiele polskich miast albo w ogóle odchodzi od używania fajerwerków na oficjalnych miejskich imprezach (np. Wrocław), albo stawia właśnie na te bezdźwięczne (Warszawa) w trosce o dobro ludzi i zwierząt.

Papier

Na pewno pamiętacie te astronomiczne ilości kolorowego papieru, który z przejęciem zrywaliście odpakowując prezenty zaledwie kilka dni temu. I właśnie z niego można zrobić tak popularne na sylwestrowych imprezach konfetti. Wystarczy wziąć nożyczki czy nóż do papieru i pociąć papier w prostokąty, voilà konfetti (ze świątecznym akcentem) gotowe do rozrzucenia po pokoju/sali.

Strój na sylwestra

W ostatnim czasie coraz popularniejsze i bardziej dostępne stają się wypożyczalnie ubrań okolicznościowych czy kostiumów. I znowu - nie wydajemy zbyt wiele pieniędzy na strój, w którym pokażemy się maksymalnie kilka razy, a z usług takiej wypożyczalni możemy korzystać wielokrotnie i na każdej imprezie zaskakiwać znajomych oryginalnym lookiem. Co więcej, nie nakręcamy spirali niepotrzebnego konsumpcjonizmu kupując nadmiar ubrań. Zatem mamy aż trzy zyski - dla portfela, środowiska i sumienia!

Segregacja śmieci

Ważne jest, aby pamiętać o selekcji śmieci. I można zacząć już w czasie imprezy. Wystarczy zostawić prawidłowo (widocznie) oznakowane pojemniki na śmieci, tak aby goście mogli "na bieżąco" wrzucać do nich odpowiednie odpadki - np. zielony na odpady bio, żółty na szkło i niebieski na plastik (analogicznie można podpisać pojemniki przyklejając do nich odpowiednio oznakowane kartki).


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Czy jest szansa dla uratowania klimatu?
· 1 min read
Czy blockchain jest ekologiczny?
· 5 min read

Łańcuch dla Klimatu pod KPRM. "Jaką przyszłość nam zbudujecie?"

Aktywiści i aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zorganizowali happening pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Zwracali uwage na nadchodzącą Radę Europejską oraz na konieczność podniesienia ambicji Unii Europejskiej w kontekście redukcji emisji gazów cieplarnianych. fot. Nawojka Ciborska

· 1 min read