Eksperci sprawdzili, dlaczego ludzie często wracają do siebie po rozstaniu

Naukowcy przyjrzeli się dokładnie tematowi rozstań i powrotów, aby wyjaśnić, dlaczego tak wiele osób wraca do siebie po zerwaniu.


Eksperci sprawdzili, dlaczego ludzie często wracają do siebie po rozstaniu

Niektóre osoby po rozstaniu silnie to przeżywają, inne potrafią wrócić szybko do normalnego życia, a jeszcze inni "zostają przyjaciółmi". W trzech wymienionych przypadkach spora grupa osób jednak ostatecznie postanawia do siebie wrócić. Pojawia się więc proste pytanie: dlaczego?

Naukowcy postanowili sprawdzić, dlaczego dużo osób wraca do siebie po zakończeniu związków. Pierwsze badania w temacie zostały przeprowadzone w 2013 roku przez badaczy z University of Kansas. Eksperci wykazali wówczas, że nawet połowa par wraca do siebie po rozstaniu.

Badacze przedstawili swoje wnioski, do których udało im się dojść w związku z prowadzonymi badaniami. Jednym z nich jest to, że bardzo wierzymy lub chcemy wierzyć w to, że powrót do drugiej osoby jest możliwy dzięki temu, że ta osoba zmieniła się na lepsze. W końcu po takim przeżyciu jak zerwanie powinno się pojawić postanowienie poprawy siebie. Drugim zaś powodem jest fakt, że uznajemy, iż negatywne emocje w końcu opadną i będzie wówczas wyraźnie widoczne to, co było problemem w związku, a tym samym, że będziemy w stanie się lepiej komunikować, spędzać czasu razem, więc koniec końców powinno to doprowadzić do tego, że związek się po prostu uda.

Fot. ANN

W ostatnim czasie również badacze z University of Toronto i University of Utah postanowili dokładnie przyjrzeć się tematowi rozstań i powrotów. Podstawą badań były pytania ludzi o to, dlaczego rozważali odejście od swoich drugich połówek. To samo pytanie było zadawane w przypadku osób, które już takie decyzje podjęły. Kolejnym zadawanym pytaniem było to, co mogłoby sprawić, by był możliwy powrót do siebie. W odpowiedzi padały takie powody jak właśnie przekonanie o poprawie na lepsze partnera, emocjonalne zaangażowanie, obawa przed samotnym życiem czy też różnego rodzaju zobowiązania.

66% wszystkich osób, które odpowiadały na te pytanie, wskazało współzależność oraz intymność jakie powstały w okresie związku.

Fot. ANN

Natomiast w przypadku odpowiedzi na pytania o rozstania, to przeważały utrata zaufania, niedopasowanie do siebie, a także emocjonalne oddalenie, czy też zdrada, na którą wskazywało 38% badanych. 49% osób uczestniczących w badaniu wskazało do mieszanych uczuć związanych z wizją zakończenia uczuć. Także i w przypadku tematu wziętego na warsztat przez naukowców z University of Utah i University of Toronto wyniki badań wskazywały an to, że połowa osób wcześniej czy później postanowiła powrócić do siebie i ponownie budować związki.

To właśnie w tej kwestii związanej z tym, co odczuwały osoby badane, eksperci widzą wiodącą przyczynę powrotu do związków.

Fot. Filippo Bacci

Dodatkowo do wyników badania odnieśli się też psychologowie, którzy dodali, że w przypadku braku poważnych okoliczności, które przyczyniły się do zerwania, np. przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej ze strony partnera, każdej z dwóch osób nadal na sobie zależy, co stanowi podstawę do odbudowy takiego związku.Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO