Ekwador zalegalizował małżeństwa jednopłciowe

Trybunał Konstytucyjny Ekwadoru zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci. Tym samym Ekwador jest piątym krajem Ameryki Południowej, w którym pary jednopłciowe mogą zawrzeć związek małżeński.

· 1 min read
Ekwador zalegalizował małżeństwa jednopłciowe

Trybunał Konstytucyjny w Ekwadorze orzekł na korzyść dwóch par jednopłciowych, które domagały się zmiany prawa w celu umożliwienia im sformalizowania swoich związków w oczach prawa. Stosunek głosów w ekwadorskim TK wyniósł 5:4. Sędziowie powołali się m.in. na zalecenie Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka, którego jurysdykcja jest uznawana przez wiele państw Ameryki Łacińskiej.

W uzasadnieniu zawartym w orzeczeniu zostało zaznaczone, że w przypadku definicji małżeństwa należy wykluczyć każdą formę dyskryminacji. Obecnie w Ekwadorze dla osób tej samej płci dostępne były jedynie związki partnerskie.

Orzeczenie ekwadorskiego Trybunału Konstytucyjnego zostało powitane z entuzjazmem przez społeczność LGBT w Ekwadorze, która uznała dokument jako "historyczny". Konserwatywne ugrupowania od dłuższego czasu domagały się organizacji referendum w kwestii małżeństw jednopłciowych, jednak po decyzji organu jakim jest Trybunał Konstytucyjny, takie referendum nie zostanie zorganizowane.

Aktualnie związki małżeńskie dla par jednopłciowe są możliwe do zawarcia w takich krajach Ameryki Południowej jak Argentyna, Brazylia, Urugwaj oraz Kolumbia. Co więcej, w zeszłym roku Sąd Najwyższy środkowoamerykańskiej Kostaryki wyznaczył w sierpniu 2018 roku termin 18 miesięcy na wejście w życie decyzji o zalegalizowaniu małżeństw jednopłciowych w kraju. Sąd powołał się wówczas na zalecenie Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO