Elon Musk uwalnia patenty Tesli

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, ogłosił w czwartek, że podjął decyzję o uwolnieniu wszystkich patentów, które są w rękach Tesli. Musk uzasadnił swoją decyzję walką ze zmianami klimatu.

· 1 min read
Elon Musk uwalnia patenty Tesli

Elon Musk we wpisie opublikowanym w 2014 r. na blogu firmy poinformował, że Tesla uwalnia wszystkie swoje patenty motoryzacyjne w ramach prowadzonej walki ze zmianami klimatu. CEO firmy obiecał, iż przedsiębiorstwo nie będzie składać pozwów przeciwko osobom i organizacjom, jeżeli technologie Tesli będą wykorzystywane "w dobrej wierze". Sam proces uwalniania wszystkich patentów w tym roku dobiegł końca.

Jest to ważny ruch w branży motoryzacyjnej, którą cechuje szczególna troska o to, aby każda możliwa została opatentowana. Decyzja Muska jest więc czymś, czego nikt w branży się nie spodziewał. Tesla jest firmą, która jako pierwsza otwiera dostęp do swoich patentów. Warto zwrócić uwagę, że jeszcze tego samego dnia, w którym Tesla otworzyła dostęp do patentów, amerykańska prokuratura oskarżyła jednego z chińskich obywateli o kradzież informacji związanych z projektem autonomicznego pojazdu Apple.

Tesla Motors powstała, aby przyspieszyć nadejście zrównoważonego transportu Elon Musk.

Musk często przyznawał, że jest sceptycznie nastawiony do patentów, które uważa za czynnik hamujący postęp. Wielokrotnie bowiem patenty były wykorzystywane przez gigantyczne korporacje oraz prawników, aby się wzbogacić, natomiast wynalazcy często zostawali z niczym.

Tesla nie jest w stanie zbudować samochodów wystarczająco szybko, aby zaradzić kryzysowi w ten sposób szef Tesli nawiązał do kryzysu klimatycznego.

Szef Tesli zaznaczył również, iż wierzy, że zastosowanie filozofii open source (otwartego oprogramowania) w zakresie otwierania patentów, nie zaszkodzi pozycji Tesli na rynku oraz zdolności do przyciągania utalentowanych inżynierów.


Biznes i finanse na wyciągnięcie ręki. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO