Estonia pracuje nad ograniczeniem wykorzystywania przez rząd technologii 5G firmy Huawei

Estonia, która jest jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie krajów, zamierza ograniczyć użycie sprzętu oraz technologii chińskiego koncernu Huawei w sektorze rządowym.


Estonia pracuje nad ograniczeniem wykorzystywania przez rząd technologii 5G firmy Huawei

Estonia, jeden z najbardziej rozwiniętych technologicznie krajów w Europie i na świecie ma w planach wprowadzić ograniczenia dotyczące wykorzystywania technologii oraz sprzętu chińskiego koncernu Huawei. Powodem mają być obawy związane z bezpieczeństwem oraz zalecenia Stanów Zjednoczonych, które są jednym z kluczowych sojuszników Estonii.

Estoński serwis informacyjny Delfi poinformował o planach rządu estońskiego pisząc, że Kert Kingo, minister handlu zagranicznego i technologii, utworzył grupę ekspertów i ekspertek, której celem jest stworzenie kodeksu zasad oraz standardów dotyczących wykorzystywania technologii w estońskich instytucjach rządowych. Liderem nowej grupy został Raul Rikk.

Rikk uważa, że grupa ekspercka zajęła jasne stanowisko w sprawie Huawei, chińskiego giganta telekomunikacyjnego. Zdaniem grupy, przedsiębiorstwo nie powinno mieć możliwości rozwijania sieci 5G w Estonii.

Problemu nie stanowią jakość oprogramowania oraz sprzętu chińskiego koncernu, lecz, zdaniem Rikka, to, "czy te urządzenia będą mogły być wykorzystywane do celów politycznych w przyszłości".


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO