Estonia: Sztuczna inteligencja jako sędzia

Sztuczna inteligencja jako sędzia staje się faktem. Estonia prowadzi pilotażowy projekt, którego celem jest naprawa sądownictwa z użyciem AI.

· 2 min read
Estonia: Sztuczna inteligencja jako sędzia

Estonia jest krajem, który często nazywany jest technologicznym hubem Europy lub też europejskim odpowiednikiem Doliny Krzemowej. Obecnie kraj ten pracuje nad wieloma projektami związanymi z czwartą rewolucją przemysłową, tj. rewolucją technologiczną, w tym nad automatyzacją z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Jednym z takich projektów jest pilotażowy program prowadzony przez rząd Estonii, którego celem jest wykorzystanie AI do orzekania w sprawach sądowych. Na chwilę obecną chodzi głównie o proste sprawy sądowe. System ten jest aktualnie wystarczająco funkcjonalny do tego, co oznacza, że automatyzacja nie ominęła sądownictwa w bałtyckim kraju.

Na chwilę obecną jest to oprogramowanie, które usprawnia wykonywanie niektórych zadań wymagających przede wszystkim dokładności oraz będących powtarzalnymi.

Rząd estoński planuje w pierwszej kolejności zautomatyzować wystawianie sądowych nakazów zapłaty, co związane jest z faktem, iż estońskie sądownictwo mierzy się z ogromną liczbą spraw, w których opłaty są niewielkie. Warto tutaj dodać, że tego typu zapłaty w estońskim systemie prawnym nie są orzeczeniami, które byłyby prawomocne, co oznacza, że każda osoba będzie miała możliwość zakwestionowania nakazu zapłaty w przypadku, gdy sztuczna inteligencja podejmie złą decyzję. Kolejnym krokiem jaki jest planowany przez władze Estonii jest wprowadzenie funkcji weryfikowania dokumentów tożsamości, w tym inteligentnych kart identyfikujących tożsamość obywateli i obywatelek oraz e-rezydentów i e-rezydentek.

Oprócz tego Estonia ma w planach wykorzystanie sztucznej inteligencji również w bardziej poważnych sprawach, które cechuje to, iż opiewają na wysokie kwoty. Ponadto ten bałtycki kraj już teraz wykorzystuje AI w sektorze publicznym, a do 2020 roku jest planowane wdrożenie kolejnych funkcji AI, które pozwoliłyby rozszerzyć zakres usług obejmowanych przez sztuczną inteligencję.

Czytaj więcej: Estonia tworzy globalny fundusz na rzecz społeczeństwa cyfrowegoChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO