Estonia szykuje się do zrównania związków partnerskich z małżeństwami

15 stycznia estoński parlament rozpoczął prace nad ustawą przedstawioną przez grupę 19 posłów i posłanek, której celem jest prawne zrównanie związku partnerskiego ze związkiem małżeńskim.

· 1 min read
Estonia szykuje się do zrównania związków partnerskich z małżeństwami

Projekt przedstawiony został przez grupę grupę deputowanych w parlamencie estońskim (Riigikogu). Ustawa dotyczy rejestrowanych związków partnerskich, które zostały prawnie wprowadzone w Estonii 9 października 2014 r.

Ustawa jest następstwem unieważnienia planowanego referendum w sprawie definicji małżeństwa, które wynika z upadku koalicji Centrum-EKRE-Isamaa. W uzasadnieniu do projektu stwierdza się, że brakowało kilku przepisów wprowadzających w życie poprzedniej ustawy o związkach partnerskich.

Deputowani do parlamentu Estonii poszli dalej i w nowym projekcie nanieśli poprawki do pozostałych aktów prawnych, w tym tych obejmujących prawo rodzinne. Celem zmian w porządku prawnym Estonii jest ustanowienie tych samych praw dla osób żyjących w rejestrowanych związkach partnerskich, niezależnie od płci partnerów/partnerek, jakie mają osoby pozostające w związkach małżeńskich.

Oznacza to, że w sytuacji, gdy projekt zostanie ostatecznie uchwalony, Estonia dołączy do grona krajów, które zapewniają pełnię praw rodzinnych wszystkim obywatelom i obywatelkom.

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read