Estonia tworzy globalny fundusz na rzecz społeczeństwa cyfrowego

Władze Estonii, z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki i Komunikacji, postanowiły utworzyć Globalny Fundusz Społeczeństwa Cyfrowego, którego celem będzie rozwój e-administracji na skalę globalną. Nowy fundusz ruszy w 2020 roku.

· 2 min read
Estonia tworzy globalny fundusz na rzecz społeczeństwa cyfrowego

Rząd Estonii podjął decyzję o utworzeniu Globalnego Funduszu Społeczeństwa Cyfrowego, którego głównym celem będzie popularyzacja i wdrażanie rozwiązań elektronicznych, które sprawdziły się w estońskiej e-administracji. Fundusz powstał z inicjatywy estońskiego Ministerstwa Gospodarki i Komunikacji, a za zarządzanie nim odpowiedzialna będzie Enterprise Estonia.

Powstanie nowego funduszu jest wynikiem międzynarodowego zainteresowania estońskimi rozwiązaniami cyfrowymi, które powstały i są nadal rozwijane w Estonii. Rene Tammist, minister przedsiębiorczości i technologii informacyjnych, poinformował, iż nowa inicjatywa została zapoczątkowana dzięki prowadzonym rozmowom z międzynarodowym ekspertami.

Estońskie e-państwo cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony rządów, jak i przedsiębiorców na całym świecie. Delegacje międzynarodowe przyjeżdżają tu codziennie, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wdrożyć rozwiązania cyfrowe w swoich krajach powiedział Rene Tammist, estoński minister przedsiębiorczości i technologii informacyjnych.

Tammist dodał, że międzynarodowy fundusz będzie wspierał rozwój e-państwowości na całym świecie.

Prezydentka Estonii, Kersti Kaljulaid, powiedziała w trakcie swojego przemówienia o tym, że społeczeństwo estońskie w zakresie cyfryzacji wyróżnia się na tle innych krajów. Warto zaznaczyć, że e-historia Estonii jest również wyjątkowa i fascynuje społeczność międzynarodową. Estońskie rozwiązania cyfrowe są powszechnie używane w życiu codziennym w Estonii, a dla dużej części świata są nadal utopijną wizją.

Estonia zamierza tworzyć fundusz, który może być wykorzystywany przy niewielkiej biurokracji i który opierałby się na funduszach prywatnych. Pomogłoby to krajom chcącym cyfryzacji, którym jednak brakuje wiedzy i możliwości. To byłoby dobre nie tylko dla reputacji Estonii, ale także dla gospodarki powiedziała estońska prezydenta Kersti Kaljulaid.

Estońskie firmy z entuzjazmem powitały nowoutworzony fundusz. Przedsiębiorcy estońscy zwrócili uwagę na to, że globalny fundusz musiałby się skupić m.in. na pełnym wspieraniu rozwoju społeczeństwa cyfrowego, w tym na tworzeniu prawa, rozwoju technologii etc.

Globalny Fundusz Społeczeństwa Cyfrowego ruszy w 2020 roku we współpracy pomiędzy sektorem prywatnym i publicznym, a siedziba znajdować będzie się w Tallinnie. Sam rząd estoński zamierza na początek wnieść €350 000 kapitału na utworzenie funduszu. Rządy, jak i również firmy, zostaną zaproszone do wniesienia swojego wkładu. Wszystkie przyszłe decyzje związane z finansowaniem będą podejmowane przez międzynarodowy zespół ekspertów.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO