Estonia wprowadzi zmiany w regulacjach prawnych dotyczących rynku kryptowalut

Estonia wprowadzi zmiany w regulacjach prawnych dotyczących rynku kryptowalut

Władze Republiki Estońskiej aktywnie pracują nad nowymi przepisami prawnymi dotyczącymi polityki licencyjnej dla spółek z branży kryptowalut.

· 2 min read

Estonia jest jednym z nielicznych krajów, który wprowadził przyjazne regulacje prawne dotyczące rynku kryptowalut. Przepisy te są związane głównie z obrotem kryptowalutami. W 2017 roku pojawiły się regulacje, które zdefiniowały następujące rodzaje działalności gospodarczej: świadczenie usług portfela walut wirtualnych oraz prowadzenie usług wymiany walut wirtualnych. W celu uzyskania licencji należy opracować procedury AML (przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy) oraz KYC (weryfikacja użytkowników), a także aplikować do estońskiej Jednostki Analityki Finansowej (FIU).

Estonia jest krajem, w którym licencje na prowadzenie wyżej wymienionych usług są popularne. Liczba wydanych licencji rośnie. Zalecenia estońskiego nadzoru finansowego dla podmiotów inwestujących na rynku kryptowalut są proste: każdy podmiot powinien posiadać odpowiednią licencję.

Estonia przyznała w 2018 roku ponad 900 licencji firmom kryptowalutowym.

Aktualnie władze estońskie pracują nad nowelizacją przepisów licencyjnych dla spółek działających na rynku kryptowalut. Istotne znaczenie będzie mieć doświadczenie zarządu spółki oraz kompetencje. Estonia jest państwem szczególnie dbającym o swoją wiarygodność na świecie, w szczególności w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem prawa.

Zmiany w przepisach są związane z faktem, iż Estonia zamierza jeszcze skuteczniej walczyć z praniem brudnych pieniędzy. Kolejnym czynnikiem motywującym był skandal związany z estońskim Danske Bank. Skandal ten był związany z praniem brudnych pieniędzy. Estonia również chce zachować zgodność z V Dyrektywą AML Parlamentu Europejskiego. Zwrócono w niej uwagę na firmy zajmujące się usługami wymiany walut wirtualnych, a więc kryptowalut, jak również na dostawców portfeli. Warto tutaj dodać, że dyrektywa ta nie jest dla Estonii żadnym zaskoczeniem. Władze tego kraju już od samego początku udzielania licencji stawiały szczególnie na procedury KYC oraz AML. To oznacza, że dyrektywa nie jest żadnym zaskoczeniem dla przedsiębiorców i inwestorów działających na mocy estońskiego prawa.

Przede wszystkim regulacje kładą nacisk na to, aby wprowadzić standardy związane z wymaganiami dotyczących osób zasiadających w zarządach tych spółek, które ubiegają się lub będą ubiegać o stosowną licencję. Oprócz dodatkowych dokumentów jest obecnie wymagane jeszcze zaświadczenie o niekaralności. Po zmianach osoby te będą zmuszone wykazać się odpowiednią wiedzą oraz umiejętnościami, a ich potwierdzeniem ma być obecne doświadczenie. Co więcej, nacisk będzie też kładziony na nienaganną reputację. Dla rządu estońskiego ważne jest, aby zarządy firm miały odpowiednie kompetencje do zarządzania spółką w tym zakresie. Należy też dodać, że trzeba będzie określić jasny podział ról i obowiązków w zarządach.

Aktualnie czas na podjęcie decyzji przez FIU o przyznaniu lub odmowie przyznania licencji jest okresem 30 dni roboczych. Po zmianach okres ten wydłużony zostanie do 3 miesięcy. Wraz ze zmianami zacznie być kładziony jeszcze większy nacisk na procedury AML/KYC. Każdy podmiot posiadający licencję będzie zobowiązany do dostosowania swoich procedur do nowych regulacji prawnych.

Estońska rewolucja finansowa


Nie przegap niczego związanego ze światem finansów i biznesu. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO