Estońska rewolucja finansowa

Parlament Estonii 5 grudnia uchwalił poprawkę do kodeksu handlowego tego kraju, aby umożliwić firmom zarejestrowanym w Estonii korzystanie z rachunków bankowych w dowolnym kraju EEA przy rejestracji kapitału zakładowego.

· 2 min read
Estońska rewolucja finansowa

Nowe zmiany w prawie estońskim usuwają wymóg, zgodnie z którym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością muszą korzystać z estońskiego konta bankowego podczas rejestrowania kapitału zakładowego firmy. Już od stycznia 2019 roku firmy będą mogły korzystać z usług "instytucji kredytowej lub płatniczej w Europejskim Obszarze Gospodarczym" (EEA), o czym poinformował zespół odpowiedzialny za rozwój programu e-Rezydencji w Estonii.

Ta zmiana oznacza, że wszystkie estońskie firmy mogą po raz pierwszy prowadzić działalność gospodarczą przy użyciu dowolnego konta biznesowego dla swojej firmy na obszarze całej Europy – informuje wyżej wymieniony zespół.

Osoba odpowiedzialna za rozwój tego nowatorskiego programu, Kaspar Korjus, słusznie stwierdza, że nie ma jednego rozwiązania bankowego pasującego do każdej firmy lub dostępnego dla każdej, niezależnie od tego, czy jest ona prowadzona przez obywatela/obywatelkę, rezydenta/rezydentkę czy też e-rezydenta/e-rezydentkę.

[...] najważniejszym sposobem na poprawę bankowości biznesowej dla estońskich firm jest zapewnienie większej swobody wyboru. Ta poprawka do kodeksu handlowego pomoże większej liczbie osób na całym świecie korzystać z e-rezydencji i odblokować większe inwestycje w Estonii, przy jednoczesnym zachowaniu wiarygodnego charakteru naszego środowiska biznesowego – powiedział Kaspar Korjus.

Estoński kodeks handlowy zawiera zapisy mówiące o wymogu, aby spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rejestrowały kapitał zakładowy w wysokości 2 500 euro, którego wpłata może być odroczona na okres dziesięciu lat od dnia założenia spółki. W tym czasie firma może w pełni korzystać z bankowości zarówno w Estonii, jak i poza nią.

Budynek Parlamentu Estońkiego. Fot. Stan Shebs

Wcześniejsze regulacje zawarte w kodeksie handlowym mówiły, iż firma może zarejestrować kapitał zakładowy wyłącznie za pośrednictwem estońskiej instytucji finansowej. Było to jedną z bolączek dla Estonii, która chce przyciągać jak najwięcej przedsiębiorców i inwestorów. Zapisy te oznaczały dla firm konieczność założenia estońskiego konta bankowego, niezależnie od tego, czy konto to byłoby używane czy też nie.

Zmieniony kodeks handlowy, który wejdzie w życie od stycznia 2019 roku, zamiast powyższych wymagań z poprzedniej wersji kodeksu, będzie mówił, iż kapitał zakładowy musi być zarejestrowany za pomocą "instytucji kredytowej lub płatniczej" w dowolnym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który obejmuje wszystkie kraje unii Europejskiej oraz Islandię, Norwegię i Liechtenstein.

Zmiany te nie tylko rozszerzają zakres krajów, w których mogą działać dostawcy usług bankowych, lecz również rodzaje dostawców usług oferujących konta biznesowe. O ile instytucją kredytową jest bank, o tyle instytucją płatniczą mogą być firmy rozwijające technologie finansowe, np. TransferWise czy PayPal.

Reforma kodeksu handlowego niesie wiele korzystnych zmian przede wszystkim dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które chcą korzystać z większej swobody w bankowości, niezależnie od tego, czy są to firmy prowadzone przez obywateli i obywatelki Estonii, rezydentów i rezydentki czy e-rezydentów i e-rezydentki.

Nowe zmiany w przepisach będą miały znaczący wpływ na poprawę programu e-rezydencji, pomogą większej liczbie osób na całym świecie korzystać z tego programu, a także przyczynią się do wzrostu inwestycji zagranicznych w Estonii.


Nie przegap niczego związanego ze światem finansów i biznesu. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO