Estońskie media: Estonia na celowniku rosyjskiego i chińskiego wywiadu

Estońskie media w ostatnim czasie coraz częściej informują o rosyjskich i chińskich służbach wywiadowczych prowadzących operacje w Estonii oraz działaniach estońskiego kontrwywiadu.


Estońskie media: Estonia na celowniku rosyjskiego i chińskiego wywiadu

29 sierpnia 2019 roku w Estonii skazany został rosyjski obywatel, któremu postawiono zarzuty szpiegowskie. Estońskie władze nie przekazały żadnych informacji na temat sprawy, jednak zaznaczyły, że ma ona charakter rozwojowy.

Informacje o tym, że obywatel Rosji został skazany na 5 lat więzienia oraz grzywnę w wysokości 1 430 dolarów amerykańskich, zostały podane oficjalnie przez sąd w Tallinnie, gdzie trwał proces w sprawie szpiegostwa. Obecnie o losy skazanego mężczyzny dopytują się rosyjscy dyplomaci z ambasady Federacji Rosyjskiej w stolicy Estonii.

Osoba, o której mowa, zatrzymana została w maju bieżącego roku przez estońską Służbę Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która odpowiada m.in. za prowadzenie działań kontrwywiadowczych na terytorium Estonii. Mężczyzna usłyszał wówczas zarzuty dotyczące szpiegostwa oraz działań przeciwko integralności terytorialnej i niepodległości tego nadbałtyckiego kraju.

Tallinn jest nie tylko stolicą Estonii, ale też siedzibą NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence. Źródło: e-Estonia

Po tym, jak informacje pojawiły się w mediach, rosyjska dyplomacja szybko zareagowała poprzez ambasadę rosyjską. Prawdopodobnie też dyplomaci przekazali władzom Republiki Estońskiej wniosek o ujawnienie informacji na temat zarzutów postawionych rosyjskiemu obywatelowi.

Estoński portal ERR informował, że przynajmniej 15 osób współpracujących z rosyjską FSB oraz GRU zostało zatrzymanych w ciągu ostatnich kilku lat. Zostały im postawione te same zarzuty, co zatrzymanemu w bieżącym roku mężczyźnie.

Źródło: Invest in Estonia

W estońskich mediach pojawiają się też coraz częściej informacje nie tylko na temat działalności rosyjskiego wywiadu, ale też chińskiego. Co więcej, dziennikarze pracujący dla Postimees zwrócili uwagę na ataki cybernetyczne z Chin na Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii, których celem było dotarcie do danych urzędników różnych szczebli oraz wymienianych przez nich informacji.

Nie jest tajemnicą, że Estonia, podobnie jak inne kraje bałtyckie, są miejscem, w którym od dłuższego czasu trwa starcie pomiędzy USA, Chinami oraz Rosją rywalizującym ze sobą o wpływy w regionie.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO