EURO 2020 w 2021 roku

· 2 min read
EURO 2020 w 2021 roku

UEFA (Unia Europejskich Związków Piłkarskich) po dzisiejszej wideokonferencji ze związkami piłkarskimi całej Europy podjęła decyzję o przesunięciu Euro 2020 równo o 12 miesięcy, na rok 2021.

Zdrowie piłkarzy najważniejsze

Decyzję UEFA ogłosił jej przewodniczący Aleksander Ceferin. Ogłaszając decyzję Ceferin powiedział: „Stoimy na czele sportu, w którym żyje i oddycha ogromna liczba osób, które zostały uwięzione przez tego niewidzialnego i szybko poruszającego się przeciwnika. W takich czasach społeczność futbolowa musi wykazywać odpowiedzialność, jedność, solidarność i altruizm (…)  UEFA EURO 2020 miało odbyć się w 12 miastach w całej Europie od 12 czerwca do 12 lipca 2020 r. Proponowane nowe daty to 11 czerwca do 11 lipca 2021 r.”

Zgodnie ze słowami Przewodniczącego UEFA miasta, w których organizowane będą mecze nie zostaną zmienione. Przypomnijmy, że Mistrzostwa Europy 2020 miały odbyć się w 12 miastach-gospodarzach, w 12 różnych krajach.
Przeniesienie mistrzostw jest podyktowane panującą w Europie i na świecie pandemią koronawirusa. Mimo, iż same mistrzostwa miały odbyć się dopiero w czerwcu 2020 roku, to wcześniej powinny się zakończyć mecze ligowe w poszczególnych krajach, co w dobie odwoływania wszelkich imprez masowych jest praktycznie niemożliwe. Wszystkie kraje europejskie zakazały zgromadzeń, imprez masowych i wydarzeń sportowych. Również w Polsce PZPN zdecydował o odwołaniu wszystkich meczy PKO Bank Polski Ekstraklasa oraz pozostałych lig piłkarskich.

Jeśli sytuacja epidemiczna w Europie się uspokoi, to tegoroczne wakacje mają zostać przeznaczone na dokończenie wszystkich meczów ligowych dotychczas zawieszonych.

Bilety na Euro

Podczas konferencji prasowej Ceferin zapewnił, że „UEFA uspokaja obecnych nabywców biletów i klientów hotelowych, że jeśli nie będą mogli wziąć udziału w turnieju w 2021 r. wartość nominalna ich biletów i pakietów zostanie zwrócona w całości. W ciągu następnego miesiąca dalsze informacje o procesie zwrotu pieniędzy zostaną przekazane istniejącym nabywcom biletów za pośrednictwem poczty elektronicznej i na stronie www.euro2020.com/tickets.”

Problem z przeniesionymi Mistrzostwami będą mieli również nadawcy telewizyjni, którzy już zaczęli przygotowania do transmisji meczów. Telewizja Polska poinformował, że w czasie mistrzostw zostanie ponownie uruchomiony kanał TVP 4K, gdzie będzie można obejrzeć wszystkie mecze w jakości 4K.

Poinformowano również, że Copa America, czyli najważniejszy turniej piłkarski w Ameryce Południowej również ze względu na pandemię został przeniesiony na 2021 rok.

foto na początku artykułu: UEFA/https://www.facebook.com/uefa/