Europa - czy rzeczywiście tak tolerancyjna?

Czy tolerancja w Europie w rzeczywistości jest taka, jak często jest wyobrażana?

· 1 min read
Europa - czy rzeczywiście tak tolerancyjna?

Niedawno na stronie Europe Elects ukazały się statystyki dotyczące tolerancji par jednopłciowcyh w państwach europejskich. Przeprowadzono je wśród osób w wieku od 18 do 34 lat. Ciekawostką, na którą uwagę zwróciła już sama strona, jest swego rodzaju podział Europy na część bardziej tolerancyjną i tą mniej.

Mieszkańcy Europy Środkowej i wschodniej w większości są przeciwni małżeństwom jednopłciowym, z kolei mieszkańcy Europy Zachodniej w dużej części popierają te małżeństwa. Strona informuje też, że największą aprobatą ten rodzaj małżeństw cieszył się w Szwecji, przeciwnym im było jedynie 5% badanych. Z kolei najmniejsze przyzwolenie było w Armenii, gdzie przeciw takim związkom było 95% ankietowanych.

Badanie to jest o tyle ciekawe, że w jakimś stopniu pokazuje nieprawdziwość częstego przekonania o ogólnej tolerancyjności Europy. Szczególnie wyniki Polski mogą się okazać dla niektórych zaskakujące, ponieważ często buduje się obraz młodego tolerancyjnego społeczeństwa, które w rzeczywistości, jak widać, nie zawsze takie jest. Uważam też, że wyniki państw zachodnich, skandynawskich oraz Finlandii nie okazały się dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ to właśnie z tych państw, według niektórych, ma nadchodzić fala tolerancji.

Myślę, że badania te potwierdziły pewne tezy i założenia, niektóre też obaliły. Należy jednak również pamiętać, że przeprowadzono je wśród konkretnej grupy wiekowej (18-34 lat), co może oznaczać, iż obraz społeczeństwa ogólnie wziętego może być inny, bardziej lub mniej skrajny.


Najnowsze informacje ze świata polityki i ekonomii. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.