Wiosenna siódemka, czyli "Europa dla Ciebie"

Kilka dni temu światło dzienne ujrzał europejski program Wiosny Roberta Biedronia. Jest to tak zwana "siódemka Wiosny".

· 5 min read
Wiosenna siódemka, czyli "Europa dla Ciebie"

Parę dni temu Robert Biedroń podczas konwencji w Warszawie zaprezentował europejski program Wiosny Biedronia. Przyszli eurodeputowani Wiosny skupią się na siedmiu aspektach, jakie będzie chciała wprowadzić Wiosna na poziomie europejskim. Każdy z kandydatów i każda z kandydatek mają inna misję do spełnienia w parlamencie europejskim.

Wiosna Biedronia zamierza postawić na nowoczesną opiekę medyczną. Wiąże się to ze stworzeniem kompleksowego systemu dopłat unijnych do opieki zdrowotnej. Jednym z kluczowych aspektów poprawy służby medycznej ma być Europejski Program Walki z Rakiem. Program ten będzie zawierał w sobie między innymi specjalny fundusz gwarantujący możliwość zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego oraz ujednolicenie standardów i dostępności badań profilaktycznych.

Oprócz walki z rakiem eurodeputowani Wiosny Roberta Biedronia będą starali się stworzyć listę leków kluczowych, które muszą być tak samo dostępne we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Do tego europarlamentarzyści Wiosny będą postulować pełną cyfryzację historii zdrowia pacjenta w całej Unii Europejskiej.

Nie można zapominać o postulacie wymiany wszystkich pieców do końca obecnej perspektywy budżetowej, czyli 2027 roku. Taki zabieg pozwoli uniknąć kar dla Polski za niezrealizowanie unijnego celu OZE. Do spełnienia tych postulatów Wiosna Roberta Biedronia wykorzysta Europejską Agencję Leków, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejską Agencję Środowiska.

Wiosna Biedronia zamierza stworzyć system oceny europejskich regulacji, który będzie opiniował rozporządzenia i dyrektywy przed ich wprowadzeniem. Ma to na celu, aby prawo unijne było jak najprostsze oraz nie utrudniało życia przedsiębiorcom i obywatelom.

Eurodeputowani będą starali się stworzyć możliwości dla samorządów, aby to one mogły otrzymywać bezpośrednio fundusze unijne, gdyż jak pokazały ostatnie lata to samorządy najlepiej wykorzystują unijne dotacje. Oprócz tego według Wiosny Unia Europejska powinna zabezpieczyć środki na granty dla organizacji pozarządowych.

Niezależne, wolne i pluralistyczne media (takie jak, na przykład, Alternatywa ;)) to podstawa zdrowej wymiany informacji. Wiosna Biedronia zamierza stworzyć Europejski Fundusz Wolnych Mediów, aby media "patrzyły na ręce polityków", a niebyły tubą propagandową rządu.

Jednym z ważniejszych postulatów jest tak zwany europejski paszport, czyli projekt jednego obszaru wizowego dla całej Europy. To znaczy, że Polki i Polacy nie będą już dyskryminowani jeśli chodzi o np. wizy do Stanów Zjednoczonych.

Wiosna zamierza również wprowadzić w życie specjalny projekt komunikacyjny skierowany do osób poniżej 26 roku życia. Mianowicie podczas trwania miesięcy letnich każda obywatelka i każdy obywatel Unii Europejskiej będzie mógł podróżować bezpłatnie na terenie całej Unii. Ma to na celu zachęcić młode osoby do podróżowania i poznawania krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej.

Wiosna postuluje rozszerzenie programu Erasmus o trzy elementy. Erasmus 2.0 pozwoli osobom poniżej 30 roku życia wyjechać na kilka miesięcy i zdobywać doświadczenie w swojej branży w innych krajach Unii Europejskiej. Drugim rozszerzeniem jest program Erasmus Junior skierowany dla uczennic i uczniów szkół średnich, aby również mogli wyjechać na pewien czas do innego państwa członkowskiego UE. Oprócz tego każdy student studiów dziennych, który zdecyduje się na wymianę, otrzyma stypendium, aby móc utrzymać się w państwie do którego wyjeżdża.

Aby osiągnąć wyżej wymienione cele Wiosna będzie chciała zmienić traktat z Schengen, znowelizować Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz stworzyć instytucje, również wyżej wymienioną, Europejskiego Funduszu Wolnych Mediów.

Eurodeputowani Wiosny będą działać na rzecz powołania Europejskiej Karty Praw Kobiet, która będzie gwarantować między innymi: równe zarobki na tych samych stanowiskach niezależnie od płci, powszechny dostęp do edukacji seksualnej oraz antykoncepcji, jednolite standardy okołoporodowe i jednolite urlopy rodzicielskie dla kobiet i mężczyzn.

Również według Wiosny europejskim standardem powinna być natychmiastowa izolacja sprawcy przemocy domowej. Wiosna również skupi się na zwiększaniu wydatków, z poziomu europejskiego, na tworzenie sieci żłobków i przedszkoli oraz zwiększaniu atrakcyjności urlopów ojcowskich.  

Dość ważnym postulatem jest również Europejska Karta Kultury i Sportu, która pozwoli Europejkom i Europejczykom brać czynny udział w życiu sportowym oraz kulturalnym w swoich lokalnych społecznościach.

Te polityki Wiosna chce wprowadzić za pomocą: wprowadzenia Europejskiej Karty Kobiet (dokument o randze traktatu), zwiększenia środków w Europejskim Flarze Praw Socjalnych, zaś do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej wprowadzą przepisy ułatwiające życie osób z niepełnosprawnościami, a Europejska Karta Kultury i Sportu będzie wprowadzona jako rozporządzenie.

Kandydat Wiosny Biedronia prof. Maciej Gdula rozmawiający z Kielczaninem, foto. Milena Gładyszowska-Dawid

W programie Wiosny nie zabrakło punktów dotyczących bezpieczeństwa krajów członkowskich Unii Europejskiej. Wiosna postuluje jednolitą politykę modernizacji i zakupu urządzeń zbrojeniowych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Miałaby to być podstawa pod stworzenie w przyszłości armii europejskiej. Jednocześnie, aby zwiększyć pozycję negocjacyjną w sprawach energetyki Wiosna postuluje stworzenie Unii Energetycznej. Dzięki temu ceny np. gazu byłby takie same dla każdego kraju Unii Europejskiej. Wiosna również opowiada się za przyjęciem w poczet członków Unii Europejskiej Ukrainy do 2030 roku.

Ostatnim postulatem jest tak zwany Zielony Pakt dla Europy. Będzie to międzynarodowa umowa, która zobowiąże sygnatariuszy do odejścia od węgla do 2050 roku. Do tego Wiosna wpisze odejście Polski od gospodarki opartej na węglu do unijnych strategii. Równocześnie eurodeputowani Wiosny będą aktywnie wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii, aby Unia Europejska nie była zależna od dostaw energii od innych państw.

Wiosna nie zamierza zostawić spraw dotyczących praw zwierząt. Eurodeputowani Wiosny planulą zaproponować pakiet dyrektyw dotyczących między innymi: jednolitych zasad ochrony zwierząt podczas transportu oraz zakazu używania zwierząt w cyrkach. Oprócz tego chcą wprowadzenia urzędu Europejskiego Rzecznika Praw Przyrody, który nadzorowałby inicjatywy chroniące przyrodę.

Zmiany w systemie bezpieczeństwa będą wykonane w ramach PESCO, Europejskiego Funduszu Obrony i Europejskiej Inicjatywy Interwencyjnej. Wdrożeniem Unii Energetycznej zajmie się Rada Europejska oraz komisarz ds. energii jako przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Europa Dla Ciebie - ogłaszamy europejski program Wiosny.

Gepostet von Robert Biedroń am Donnerstag, 4. April 2019

Alternatywa jest miejscem swobodnej dyskusji i wymiany opinii. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami? Jeżeli tak, wyślij email do naszej redakcji

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read
Progresywizm vs konserwatyzm | Debata
· 1 min read