Facebook śledzi aplikacje mobilne nawet wtedy, kiedy ktoś nie ma konta

Producenci oprogramowania często wykorzystują pakiety narzędzi opracowane przez Facebooka, aby nie musieć przygotowywać samodzielnie niektórych funkcji. Pakiety te przekazują jednak Facebookowi pewne informacje.

· 1 min read
Facebook śledzi aplikacje mobilne nawet wtedy, kiedy ktoś nie ma konta

Uruchomienie aplikacji mobilnej może sprawić, że Facebook otrzyma dane użytkownika, nawet jeżeli ten nie ma konta w serwisie społecznościowym. W 2018 roku organizacja Privacy International, która zajmuje się tematyką prywatności oraz przestrzegania prawa do prywatności, opublikowała raport na temat śledzenie użytkowników aplikacji mobilnych.

Twórcy aplikacji, którzy wykorzystują pakiet narzędzi przygotowane przez Facebooka, aby uniknąć konieczności tworzenia funkcji od podstaw, otwierają furtkę gigantowi mediów społecznościowych dającą dostęp do danych osób używających oprogramowania.

Raport Privacy International na temat śledzenia użytkowników aplikacji mobilnych przez Facebooka.

Już przy samym uruchomieniu aplikacji, która wykorzystuje dane pakiety, sam fakt o aktywności zostaje przesłany na serwery amerykańskiego giganta. Zdarzenie ma miejsce niezależnie od tego, czy użytkownik posiada konto na Facebooku czy też nie.

Oprócz tego, Facebook otrzymuje informacje wraz z przekazanym identyfikatorem reklamowym Google. Dzięki temu korporacja Marka Zuckerberga może profilować użytkowników aplikacji poprzez powiązanie informacji związanych z tym identyfikatorem. W ten sposób Facebook zbiera różnego rodzaju dane, uzyskując jednocześnie wgląd w zwyczaje użytkowników oraz ich zainteresowania.

Wśród popularnych aplikacji mobilnych, które wykorzystują śledzące narzędzia Facebooka, można znaleźć m.in. Spotify. Privacy International zaalarmowała producentów oprogramowania o fakcie śledzenia użytkowników poprzez pakiety opracowane przez programistów Facebooka. Kolejne badanie zostało przeprowadzone już w marcu bieżącego roku. Wykazało ono, że dwie trzecie ze wszystkich przetestowanych aplikacji po aktualizacjach już nie łączy się z serwerami Facebooka.

Istnieją jednak aplikacje, które nadal przesyłają dane użytkowników na serwery amerykańskiej korporacji. Należy dodać, że organizacja Privacy International poinformowała o sprawie europejskie instytucje, które są odpowiedzialne za ochronę danych osobowych. Jednocześnie Privacy International zażądała od Facebooka zmiany sposobu działania pakietu Facebook Software Development Kit, który wykorzystuje mechanizm niezgodny z regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych w Unii Europejskiej.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO