Facebookowi grozi do 35 mld dolarów kary z powodu naruszenia prawa do prywatności

Sąd w San Francisco odrzucając apelację Facebooka otworzył nową drogę prowadzącą ku ukaraniu serwisu Marka Zuckerberga karą w wysokości do 35 miliardów dolarów.


Facebookowi grozi do 35 mld dolarów kary z powodu naruszenia prawa do prywatności

Amerykański sąd w San Francisco postanowił o odrzuceniu apelacji ze strony korporacji Facebook, która została oskarżona o naruszenie prawa do prywatności w związku z gromadzeniem danych biometrycznych użytkowników, które były gromadzone z wykorzystaniem zdjęć wysyłanych przez użytkowników serwisu społecznościowego.

Użytkownicy, którzy wysłali na serwery Facebooka zdjęcia, otrzymywali propozycje dotyczące oznaczenia znajomych znajdujących się na fotografiach. Shawn Williams, prawnik reprezentujący poszkodowane przez Facebooka osoby, powiedział:

Dane biometryczne są zaliczane przez nas do tzw. wrażliwych danych. Dlatego też każde naruszenie ich bezpieczeństwa musi wiązać się ze stanowczą odpowiedzią [...]. O ile można zmienić nr konta bankowego czy też nr karty kredytowej, o tyle nie można zrobić tego w przypadku twarzy.

W odpowiedzi na decyzję sądu w San Francisco Facebook stwierdził, że użytkownicy portalu społecznościowego "mogli w każdym momencie wyłączyć opcję rozpoznawania twarzy" i że to wyłącznie od użytkowników zależało, "kiedy to zrobią".

Przypomnieć należy o regulacjach prawnych, które obowiązują w stanie Illinois. Zgodnie z nimi dane biometryczne są chronione, a za każde naruszenie obowiązującego prawa chroniącego tego typu dane należy zapłacić grzywnę w wysokości tysiąca dolarów amerykańskich. W przypadku naruszenia prawa z premedytacją kara wzrasta do 5 tysięcy dolarów. Biorąc pod uwagę to, że sprawa naruszenia prawa chroniącego dane biometryczne dotyczy około 7 milionów użytkowników, którzy mieszkają na terenie stanu Illinois, Facebooka może czekać kara w wysokości od 7 do nawet 35 miliardów dolarów.

Ostateczne losy sprawy zależą teraz wyłącznie od poszkodowanych, którzy mają prawo pozwać firmę Marka Zuckerberga zbiorowo lub też indywidualnie.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO