Francuski RPO żąda zakazu używania miotaczy gumowych pocisków przeciwko protestującym

Jacques Toubon, francuski Rzecznik Praw Obywatelskich, domaga się zakazania używania miotaczy gumowych pocisków.

· 1 min read
Francuski RPO żąda zakazu używania miotaczy gumowych pocisków przeciwko protestującym

Francuski Rzecznik Praw Obywatelskich żąda wprowadzenia zakazu używania miotaczy gumowych pocisków przeciwko demonstrującym. Jest to wynik rosnącej liczby osób, które zostały ciężko ranne z powodu użycia przez policję broni Flash-Ball.

Szczególnym problemem są miotacze LBD 40, które mają zdecydowanie większą moc od innych miotaczy gumowych pocisków. Broń ta była wielokrotnie używana przez policję przez ostatnie dwa miesiące trwających manifestacji ruchu żółtych kamizelek.

Francuskie media już nieraz zaznaczały, iż wyjątkowo groźne były strzały w głowę. Spowodowało to utratę wzroku u kilkunastu osób.

Francuski Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z żądaniem zakazania broni typu Flash-Ball. Jednak przeciwko temu pomysłowi protestują policjanci, którzy uważają, że bez miotaczy gumowych pocisków byliby zmuszeni sięgać po broń z ostrą amunicją. Christophe Castaner, Minister Spraw Wewnętrznych Republiki Francuskiej, stwierdził, że policja nie ponosi żadnej winy za starcia ulicznej, lecz jedynie agresywni członkowie i członkinie ruchu oraz chuligani.

10. manifestacja ruchu żółtych kamizelek we Francji i "wielka debata narodowa".


Nie przegap niczego. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO