W cieniu masowej inwigilacji w Rosji

Firma Peter-Service jest jednym z największych dostawców usług telekomunikacyjnych w Rosji. Dzięki 26-letniemu doświadczeniu oraz liczbie klientów, których jest ponad 200 milionów w 14 krajach, Peter-Service jest idealnym partnerem dla rosyjskiego rządu.

· 3 min read
W cieniu masowej inwigilacji w Rosji

W cieniu masowej inwigilacji ze strony rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Firma Peter-Service jest jednym z największych dostawców usług telekomunikacyjnych w Rosji. Dzięki 26-letniemu doświadczeniu oraz liczbie klientów, których jest ponad 200 milionów w 14 krajach, Peter-Service jest nie tylko wiodącym producentem oprogramowania dla rosyjskiej branży telefonii komórkowej, lecz również idealnym partnerem dla rosyjskiego rządu.

Rosyjska korporacja opisuje się w następujący sposób:

Peter-Service jest pierwszym rosyjskim producentem systemów billingowych i wiodącym producentem oprogramowania dla branży telekomunikacyjnej w Rosji i krajach WNP (Wspólnoty Niepodległych Państw). Od momentu powstania w 1992 roku budowaliśmy, napędzaliśmy i zarządzaliśmy rozwiązaniami biznesowymi dla operatorów telekomunikacyjnych.

Ugruntowana pozycja firmy Peter-Service na rynku telekomunikacyjnym, dostęp do danych posiadaczy telefonów komórkowych, osób komunikujących się codziennie z wykorzystaniem internetu, a także inne rozwiązania, sprawia, iż firma ma dostęp do ogromnej ilości danych przechowywanych na urządzeniach elektronicznych wielu rosyjskich dostawców telekomunikacyjnych.

Wśród danych, do których firma ma dostęp, można znaleźć m.in. zapisy rozmów telefonicznych, wiadomości SMS, identyfikatory urządzeń (numery IMEI, adresy MAC), adresy IP, informacje o wieżach telefonicznych. Tego typu dane są szczególnie cenne dla agencji wywiadowczych i służb porządkowych, które dążą do pozyskiwania nowych danych, aby mieć informacje na temat obywateli i obywatelek. Na podstawie dokumentu widać dobrze, że dostęp rosyjskich władz do tych danych jest "podstawowym elementem architektury systemu".

Źródło: WikiLeaks

Podstawowa architektura oprogramowania Peter-Service (SVC_BASE) obejmuje komponenty służące do przechowywania danych (DRS), przechowywanie na dłuższy czas danych w ramach SORM, który jest filarem rosyjskiego systemu masowej inwigilacji. Ważnymi elementami są również narzędzia do analizy ruchu sieciowego (TDM) oraz interfejsy dla agencji rządowych, aby te mogły uzyskać dostęp do przechowywanycyh danych.

Poniżej znajduje się omówienie ważniejszych technicznie systemów.

СП-ПУ

W SORM, który jest rosyjskim odpowiednikiem programu masowej inwigilacji PRISM, funkcje monitorowania połączeń są skoncentrowane w określonych punktach kontrolnych (ПУ) połączonych z operatorami sieci. СП-ПУ jest interfejsem służącym do wymiany danych. Opiera się on na protokole HTTPS, za pomocą którego komponenty SVC_BASE, DRS i SORM mogą się ze sobą komunikować. Interfejs ten odbiera żądania wyszukiwania od agencji wywiadowczych i zwraca wyniki z powrotem do inicjatora. Wnioski o przeszukanie danych są rozpatrywane przez operatora w tym samym systemie.

Traffic Data Mart (TDM)

Traffic Data Mart jest systemem, którego celem jest rejestrowanie ruchu sieciowego wszystkich urządzeń mobilnych zarejestrowanych u operatora. Operator odpowiada za utrzymanie listy skategoryzowanych domen, które obejmują wszystkie obszary zainteresowania służb. Są to więc kategorie obejmujące witryny znajdujące się na czarnej liście, poczta email, blogi, strony przestępcze, internetowe sklepy z bronią, narkotykami, witryny promujące terroryzm, a także strony dziennikarzy i dziennikarek oraz aktywistów i aktywistek.

System ten, na podstawie zebranych danych, pozwala tworzyć raporty dotyczące urządzeń elektronicznych identyfikowanych dzięki numerom IMEI/TAC, nazwom modeli i marek. Raport może dotyczyć także aktywności w danych przedziale czasu.

Data Retention System (DRS)

System przechowywania danych (DRS) jest jednym z najważniejszych komponentów z punktu widzenia służb państwowych. Przechowuje on wszystkie dane, w tym metadane, związane z komunikacją. Dane te są przechowywane przez trzy lata. Instytucje państwowe wykorzystują interfejs działający na protokole 538, który jest wbudowany w DRS, aby uzyskać dostęp do przechowywanych informacji. Peter-Service uważa, że ich rozwiązanie jest w stanie obsłużyć nawet 500 milionów połączeń dziennie w jednym klastrze. Średni czas wyszukiwania danych konkretnej osoby z jednego dnia wynosi dziesięć sekund.


Dokumenty zostały opublikowane 19 września 2017 r. przez WikiLeaks i można je znaleźć tu.


Chcesz poznać więcej sekretów? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

Uważasz, że misją mediów jest informowanie opinii publicznej, czyli również Ciebie, o tym, jak agencje łamią Twoje prawo do prywatności? Wesprzyj niezależne dziennikarstwo, które rzuca światło na to, co jest ukrywane przed opinią publiczną.

CHCĘ WESPRZEĆ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO