Giełda Bitfinex i Tether oskarżone o oszustwa finansowe

Nowojorska prokuratura oskarżyła firmę Tether oraz gieldę kryptowalut Bitfinex o oszustwa finansowe oraz tworzenie projektu stablecoina na kłamstwie.

· 2 min read
Giełda Bitfinex i Tether oskarżone o oszustwa finansowe

Duże wahania kursów kryptowalut są jedną z cech charakterystycznych cyfrowych aktywów, a nie problem czy też błędem. Wielokrotnie czyniło to propozycję stworzenia stablecoina Tether jako dziwną, pojawiły się też podejrzenia o to, że firma Tether i giełda kryptowalut Bitfinex manipulują rynkiem kryptowalut.

Pół roku temu Alternatywa wszczęła dziennikarskie śledztwo w sprawie manipulacji na rynku kryptowalut w wykonaniu giełdy kryptowalut Bitfinex oraz spółki Tether Ltd. stojącej za kryptowalutą Tether. Teraz, według nowojorskiego prokuratura generalnego, Tether został oparty na kłamstwie.

Podstawowym założeniem kryptowaluty Tether było to, że jej tokeny miały być zabezpieczone na zasadzie 1:1 przez walutę fiducjarną. Ujmując to prościej, jeden Tether miał być równy jednemu dolarowi amerykańskiemu. Właściciele firmy Tether oraz Bitfinex podobno mieli odpowiednie fundusze ukryte. To dzięki temu temu Tether stał się atrakcyjnym projektem, który zaczął być wykorzystywany do transakcji, szczególnie do operacji kupna i sprzedaży innych kryptowalut.

Prokurator generalny w Nowym Jorku, Letitia James, oskarżyła giełdę kryptowalut Bitfinex oraz Tether o oszustwo finansowe o wartości 850 milionów dolarów amerykańskich. W zeszłym tygodniu prokuraturze udało się uzyskać sądowy nakaz przekazania dokumentów finansowych iFinex, spółki obsługującej Bitfinex oraz Tether. W oddzielnym dokumencie James oskarżyła giełdę kryptowalut o kontrolowanie kryptowaluty i oświadczyła, że giełda Bitfinex pokryła straty firmy zarejestrowanej w Panamie, których łączna wartość wynosiła 850 milionów dolarów.

Amerykańska prokuratura uważa, że Bitfinex przetransferował fundusze w wysokości 850 milionów dolarów panamskiej firmie Crypto Capital Corp pomimo faktu, iż nie została spisana żadna umowa pomiędzy tymi spółkami. Giełda po transakcji straciła dostęp do tych funduszy, na które składały się fundusze korporacyjne oraz indywidualnych klientów i klientek.

Aby wypełnić lukę, kierownictwo Bitfinex i Tether przeprowadziło szereg sprzecznych transakcji korporacyjnych, w wyniku których Bitfinex udzielił sobie dostępu do 900 milionów dolarów amerykańskich rezerw gotówkowych Tether - powiedziała Letitia James, prokurator generalna w Nowym Jorku.

James dodała także, że Bitfinex już wcześniej przejął przynajmniej 700 milionów dolarów z rezerw finansowych firmy Tether Ltd.


Śledztwo Alternatywy w sprawie Tether Ltd. i Bitfinex    

Manipulacje na rynku kryptowalut. Bitfinex i Tether

Giełda Bitfinex groziła pozwami

Czarne chmury nad bankiem powiązanym z Tether Ltd.


Niezależne dziennikarstwo śledcze. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Zapraszamy na nasz profil na Patronite.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO