Giełda kryptowalut Bithumb straciła miliony

Giełda kryptowalut Bithumb straciła ponad 19 milionów dolarów z powodu kradzieży aktywów cyfrowych.

· 2 min read
Giełda kryptowalut Bithumb straciła miliony

Zarejestrowana w Korei Południowej giełda kryptowalut Bithumb poinformowała, że stała się ofiarą kradzieży aktywów cyfrowych, którymi były kryptowaluty.

Giełda nie oświadczyła tego, ile aktywów straciła, jednak wykryto transakcje wychodzącego z portfela Bithumb, co wskazuje na fakt, iż doszło do straty około 20 milionów tokenów XRP (Ripple) oraz trzech milionów EOS, wartych odpowiednio 6 milionów dolarów i 13,4 miliona dolarów.

Bithumb przeprosił za ten incydent, który miał miejsce i zapewnił, że środki użytkowników giełdy nie zostały naruszone i że są nadal bezpieczne. Jak twierdzi giełda, w momencie wykrycia wypłat z portfela doszło do przetransferowania środków użytkowników do zimnego portfela (tzw. cold wallet) i zablokowania wszelkich depozytów oraz wypłat.

Samo przechowywanie kryptowalut z wykorzystaniem tzw. cold wallet ma na celu zabezpieczenie przechowywanych długoterminowo aktywów cyfrowych w trybie offline, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży środków.

Giełda dodała, że z incydentem były związane osoby pracujące w firmie, które zaatakowały "od środka". Okazało się, że Bithumb skupił się przede wszystkim na ochronie cyfrowych aktywów przed atakami z zewnątrz, natomiast całkowicie nie została zwrócona uwaga na potencjalną kradzież, której mogliby dokonać pracownicy i pracowniczki giełdy, gdyż giełda do tej pory nie przeprowadziła "weryfikacji personelu". Kierownictwo giełdy zapowiedziało zmiany i ma nadzieję, że uda się odzyskać skradzione kryptowaluty.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy giełda Bithumb padła ofiarą ataków. W lutym 2017 roku doszło do włamania do komputera jednego z pracowników, czego efektem była kradzież danych osobowych ponad 30 tysięcy klientów i klientek. Dane zostały wykorzystane do oszustw phishingowych, które ostatecznie doprowadziły do utraty bitcoinów o łącznej wartości wynoszącej ponad 1 milion dolarów amerykańskich.

W czerwcu 2018 r. doszło do innego ataku na giełdę, którego skutkiem było przetransferowanie cyfrowych aktywów o wartości ponad 30 milionów dolarów.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO