W Glasgow tysiące ludzi maszerowało, by pokazać poparcie dla szkockiej niepodległości

Tysiące Szkotów i Szkotek maszerowało ulicami Glasgow 4 maja 2019 roku, aby pokazać swoje poparcie dla niepodległości Szkocji po zapowiedzi Nicoli Sturgeon, która powiedziała, że ma zamiar zorganizować drugie referendum.

· 2 min read
W Glasgow tysiące ludzi maszerowało, by pokazać poparcie dla szkockiej niepodległości

Tysięce ludzi maszerowało ulicami miasta Glasgow w trakcie największego wydarzenia, którego celem było pokazanie światu, w tym Londynowi, że Szkoci i Szkotki popierają niepodległość Szkocji. Wydarzenie to związane jest ze słowami pierwszej ministry Szkocji, Nicoli Sturgeon, która powiedziała, że wprowadzi odpowiednie ustawodawstwo, aby przeprowadzić drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

"Wszystko pod jednym sztandarem" ("All Under One Banner") była imprezą, która o 13:30 opuściła Kelvingrove Park i podążyła drogą ze wschodu na zachód przez centrum miasta. O godzinie 14:00 z parku Glasgow Green coraz więcej osób zaczęło wychodzić idąc w szeregu w ramach marszu, którego uczestnicy i uczestniczki nieśli ze sobą flagi Szkocji oraz Unii Europejskiej. Obecne były śpiewy, skandowano hasła niepodległościowe.

Przedstawiciele szkockiej policji poinformowali, iż trudno było dokładnie oszacować liczbę osób, które uczestniczyły w wydarzeniu, ponieważ ludzie dołączali do marszu w różnych miejscach na jego trasie, ale do godziny 17:00 policja uważa, że na wiecu na Glasgow Green obecnych było od 30 tysięcy do 35 tysięcy osób.

W trakcie wydarzenia działacze i działaczki Szkockiej Partii Narodowej (SNP) rozdawali ulotki Stop Brexit, podobnie jak zresztą czynili inni aktywiści i aktywistki ugrupowania Nicoli Sturgeon w całym kraju w związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Wszystko to związane jest ze słowami Nicoli Sturgeon, pierwszej ministry Szkocji, która powiedziała pod koniec kwietnia, że drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji powinno się odbyć do maja 2021 roku, jeżeli dojdzie do brexitu. Sturgeon powstrzymała się też od apelowania do władz Wielkiej Brytanii o przyznanie jej uprawnień do zorganizowanego kolejnego referendum i poinformowała, że wprowadzone zostaną odpowiednie regulacje prawne, aby zostało ono przeprowadzone.

Fot. Robert Perry

Podczas konferencji prasowej Nicola Sturgeon odniosła się do tematu wyborów oraz skrytykowała brytyjską Partię Pracy (Labour):

Kiedy wyborcy pójdą do urn wyborczych 23 maja, nasze przesłanie będzie jasne i bezpośrednie. I w przeciwieństwie do Labour, będzie jednoznaczne. Szkocja nie dla brexitu, Szkocja dla Europy.

Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Zapraszamy na nasz profil na Patronite.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO