Głosowanie w wyborach przez pełnomocnika

Polski kodeks wyborczy dopuszcza możliwość głosowania przez pełnomocnika lub pełnomocniczkę. Jak skorzystać z tej opcji? O tym dowiecie się na naszym portalu.


Głosowanie w wyborach przez pełnomocnika

W kodeksie wyborczym obowiązującym w Polsce istnieje możliwość głosowania przez pełnomocnika/pełnomocniczkę. Opcja ta jest skierowana do osób z niepełnosprawnościami, które z różnych przyczyn nie są w stanie pojawić się osobiście w lokalu wyborczym.

W jaki sposób można wyznaczyć pełnomocnika wyborczego lub pełnomocniczkę wyborczą? Poniżej przedstawiamy, jak wskazać swojego pełnomocnika/pełnomocniczki oraz jakie terminy muszą zostać zachowane i jakie dokumenty podane, aby pełnomocnictwo zostało uznane.

Pierwszym kryterium jest zarejestrowanie osoby mającej być pełnomocnikiem/pełnomocniczką w spisie wyborców lub też posiadanie przez nią specjalnego zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach. Pełnomocnictwo można uzyskać jedynie jeden raz. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której poprosi nas ktoś z rodziny. Wtedy prawo dopuszcza możliwość pełnienia funkcji pełnomocnika/pełnomocniczki maksymalnie dwa razy na zasadzie: raz w stosunku do osoby "obcej" i raz do osoby krewnej.

Kolejne wymagania dotyczą złożenia stosownego wniosku u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który może zostać złożony najpóźniej 9 dni przed terminem wyborów parlamentarnych. We wniosku należy obowiązkowo załączyć:

  1. pisemną zgodę osoby mającej pełnić funkcję pełnomocnika/pełnomocniczki na przyjęcie tejże funkcji,
  2. kopię orzeczenia o niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa nie ma w dniu głosowania ukończonych 75 lat,
  3. kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie, która ma być pełnomocnikiem/pełnomocniczką głosującym za osobę - dotyczy to sytuacji, gdy osoba ta nie znajduje się w rejestrze wyborców w tej samej gminie, w której ma pełnić funkcję pełnomocnika osoby z niepełnosprawnością.

W każdej chwili wyborca/wyborczyni ma pełne prawo cofnięcie udzielonego pełnomocnictwa do głosowania, jeżeli najpóźniej 2 dni przed dniem wyborów parlamentarnych zostanie złożone odpowiednie oświadczenie. Niezbędne jest też doręczenie oświadczenia komisji wyborczej w dniu przeprowadzanego głosowania.

Co w sytuacji, gdy wyborca/wyborczyni zdecyduje się samodzielnie zagłosować w wyborach, jednak wcześniej zostało udzielone pełnomocnictwo? W tym przypadku osoba taka ma pełne prawo do oddania głosu, jeżeli pełnomocnik/pełnomocniczka wcześniej nie oddał(a) za tę osobę głosu.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała także nagranie wideo na kanale na YouTube, w którym wyjaśnia, w jaki sposób osoby z niepełnosprawnościami mogą głosować przez pełnomocnika lub pełnomocniczkę.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO