Google, Apple, Microsoft i Amazon pozwane o nielegalne wykorzystywanie utworów

Firmy Google, Apple, Amazon, Microsoft, a także i Pandora, zostały pozwane o nielegalne wykorzystanie utworów przez gigantów technologicznych w swoich sklepach online i serwisach streamingowych.

· 1 min read
Google, Apple, Microsoft i Amazon pozwane o nielegalne wykorzystywanie utworów

Amazon, Apple, Google, Microsoft oraz Pandora zostały wymienione w dokumencie pozwu o nielegalne wykorzystanie popularnego na świecie utworu Over the Rainbow napisanego przez Harolda Arlena i E.Y. Harburga, a także innych utworów, takich jak np. produkowanych przez RCA Victor. Pozew liczy 148 stron i wynika z niego, iż mogło dojść do celowego rozpowszechniania treści w celach komercyjnych na skalę masową. Mowa jest o około 6 tysiącach utworów, które zdaniem pozywających, są dystrybuowane w sposób nielegalny.

Fragment dokumentu, w którym firmy Apple, Amazon, Google, Microsoft i Pandora zostały pozwane.

Dystrybutorzy (czyli wspomniane wcześniej firmy Google, Apple, Microsoft, Pandora oraz Amazon), zdaniem pozywających, mieli m.in. usuwać logo wytwórni z okładek w sklepach internetowych oraz serwisach strumieniujących muzykę.

Przykładem tego typu działań związanych ze sprzedażą utworów bez zgody twórców oraz wytwórni jest nieautoryzowana kopia utworu oferowanego przez należącą do Jeffa Bezosa firmę Amazon, która została zaoferowana za $3,99. Podobnie jak w przypadku albumu Once Again autorstwa Ethel Ennis, tak i tutaj zostało usunięte logo RCA Victor.

Łącznie pozew zawiera w sobie 216 roszczeń prawnych związanych z naruszeniem praw twórców i wytwórni. Pozywający domagają się od gigantów technologicznych zakończenia procederu naruszania praw autorskich, a także pokrycie honorariów adwokackich oraz zapłaty stosownego odszkodowania.

Poniżej prezentujemy cały dokument pozwu przeciwko firmom Apple, Amazon, Google, Microsoft i Pandora.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO