Google zablokował jedną z aplikacji Xiaomi z powodu zbierania danych użytkowników

Xiaomi jest jedną z tych firm, które dostarczają swoje urządzenia z Androidem. Firma Google postanowiła, że zablokuje jedną z aplikacji chińskiego przedsiębiorstwa.


Google zablokował jedną z aplikacji Xiaomi z powodu zbierania danych użytkowników

Firma Xiaomi w swoich telefonach dostarcza własne aplikacje, które mają ułatwić życie użytkownikom. Oprogramowanie nie jest dostępne w sklepie Google Play, gdyż dystrybucją zajmuje się wyłącznie chińska firma. Jednak nie przeszkodziło to Google zablokować jedną z aplikacji, którą jest Quick Apps. Zdaniem Google, "program ten może zbierać dane służące do śledzenia użytkownika".

Koncern nie podał jednak dokładnych informacji, jednak PinuikaWeb poinformowała, iż Quick Apps mogła mieć dostęp do wielu informacji o użytkowniku urządzenia, łącznie z numerem IMEI, SIM, danych komórkowych oraz samego użytkownika, a także dostęp do nagrywania dźwięku i wideo.

Oznacza to, iż firma Xiaomi mogła wykorzystać oprogramowanie do dostarczania bardziej spersonalizowanych reklam wyświetlanych na ekranie blokady oraz w innych miejscach w systemie.

Biorąc pod uwagę sam fakt, że Google Play Protect działa automatycznie, Xiaomi będzie zmuszone do zmodyfikowania swojej aplikacji, aby mogła być dystrybuowana. Warto dodać, że nie tak dawno przedsiębiorstwo Kryptowire opublikowało informacje na temat ponad stu aplikacji zainstalowanych w systemie, które mają luki w zabezpieczeniach. Nawet firma Apple, której system uważany jest za bezpieczny i której szef słowo "prywatność" odmienia na każdy możliwy sposób, zaliczyła wpadkę, gdyż Facebook mógł potajemnie włączać kamerkę w iPhone'ach i nagrywać użytkowników.

Aktualizacja (21.11.2019)
Do artykułu odniosła się firma Xiaomi z prośbą o dodanie komentarza w sprawie:

Firma Xiaomi jest świadoma sytuacji dotyczącej jednej z aplikacji  systemowych o nazwie Quick Apps. Niektórzy użytkownicy mogą otrzymać  powiadomienie, że aplikacja ta została zablokowana przez Google Play  Protect. Przedstawiciele marki są  w stałym kontakcie z firmą Google. Prawdopodobną przyczyną blokowania  są zmiany algorytmu Google Play Protect. Xiaomi zapewnia, że aplikacja  systemowa Quick Apps jest całkowicie bezpieczna.

Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO