Google zawiesiło współpracę z Huawei

Firma Google zawiesiła współpracę z Huawei, uderzając tym samym w chińską firmę technologiczną, która straci dostęp do aktualizacji Androida i popularnych aplikacji i usług.

· 1 min read
Google zawiesiło współpracę z Huawei

Należące do Alphabet Inc. Google zawiesiło współpracę biznesową z Huawei w zakresie dystrybucji oprogramowania objętego własnościowymi licencjami Google, w tym dostarczania aktualizacji systemowych. Jest to kolejny krok wynikający z działań administracji rządowej Stanów Zjednoczonych, która chce uderzyć z całej siły w chińskiego giganta technologicznego. Już wcześniej amerykańskie władze szukały sposobu, aby Huawei trafiło na czarną listę na całym świecie.

W wyniku zerwania współpracy Huawei Technologies natychmiast straci dostęp do aktualizacji systemu operacyjnego Android, a kolejne smartfony produkowane przez firmę i sprzedawane poza granicami Chin zostaną pozbawione dostępu do popularnych aplikacji i usług, takich jak np. Gmail, czy Google Play Store.

Szczegóły dotyczące konkretnych usług, zgodnie z informacjami od źródła, są nadal omawiane przez kierownictwo amerykańskiej korporacji. Warto dodać, że również firma Huawei nie pozostaje bierna. Adwokaci chińskiego przedsiębiorstwa zajmują się zdobywaniem oraz analizą informacji na temat wpływu działań Departamentu Handlu USA, o czym poinformował rzecznik prasowy Huawei Technologies.

Firma Huawei będzie nadal miała dostęp do systemu operacyjnego Android ze względu na fakt, iż jest on rozwijany i dystrybuowany na licencji Open Source, co oznacza, że oprogramowanie jest dostępne dla każdej osoby i firmy, która tylko chce z niego korzystać.

Jednak skutki zerwania współpracy pomimo tego faktu mogą być bolesne dla Huawei, ponieważ Google przestanie zapewniać wsparcie techniczne, aktualizacje systemu, a usługi rozwijane przez Google dla systemu Android nie będą dostępne dla użytkowników smartfonów Huawei.

Warto przypomnieć też, że w czwartek administracja prezydenta Donalda Trumpa wpisała oficjalnie Huawei Technologies na czarną listę handlową, wprowadzając od razu ograniczenia, których głównym celem jest utrudnienie chińskiemu koncernowi technologicznemu prowadzenie interesów z amerykańskimi firmami.

Aktualizacja: Google poinformowało, że zmiana nie wpłynie na użytkowników obecnych smartfonów.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO