Grenlandia w jeden dzień straciła 2 miliardy ton lodu

W ciągu jednego dnia stopniało ponad 2 miliardy ton lodu na Grenlandii.

· 2 min read
Grenlandia w jeden dzień straciła 2 miliardy ton lodu

Na Grenlandii lód topi się w okresie od czerwca do sierpnia, a największe topnienie lodu ma miejsce najczęściej w lipcu. Dotychczas rzadko zdarzało się, by doszło do tak szybkiej i dużej utraty lodu w czerwcu i to w ciągu jednego dnia.

Naukowcy, którzy chcieli zobrazować sytuację z 13 czerwca bieżącego roku, postanowili wykorzystać do tego celu porównanie z parkiem National Mall w Waszyngtonie. Otóż ilość lodu, która stopniała na Grenlandii, wypełniłaby cały park. Dodatkowo, lód, który stopniał, był osiem razy wyższy od Pomnika Waszyngtona, który stoi w National Mall. Sam pomnik mierzy 169,3 metra wysokości i jest jednym z najwyższych obiektów tego typu na świecie.

Naukowcy podkreślili również to, iż obawiają się, że 2019 rok będzie kolejnym rokiem, w którym Grenlandię czekać będzie drastyczne tempo topnienia pokrywy lodowej. Thomas Mote, który pracuje dla University of Georgia, powiedział, że szybkie topnienie lodowców może doprowadzić do tego, iż pokrywa ta będzie szybciej topniała.

Równie intensywnie lód topniał na Grenlandii w latach 2007, 2010 i 2012. Jest to rzadkość. Warto też dodać, że kilkadziesiąt la temu tego typu sytuacje nie miały miejsca.

Samo topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii jest wynikiem wpływu ciepłego i wilgotnego powietrza znad środkowej części Oceanu Atlantyckiego, a także wysokie ciśnienie, które skutecznie uniemożliwia występowaniu opadom i dodatkowo sprawia, że pogoda na Grenlandii jest słoneczna, a niebo bezchmurne.

Przez ostatnie dwie dekady Grenlandia w coraz bardziej znaczącym stopniu przyczyniała się do wzrostu poziomu wód na całym świecie. Roztapiające się lodowce odgrywają istotną rolę stwierdził Mote.

Thomas Mote dodał też, iż szybko topniejący lód może mieć negatywne skutki, które będą odczuwalne przez mieszkańców i mieszkanki wielu państw na świecie, ponieważ w sytuacji, kiedy tak intensywne topnienie lodu będzie mieć miejsce, poziom wód w morzach i oceanach zacznie szybko rosnąć.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę. Znajdziesz nas również na Instagramie.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO