Greta Thunberg "Człowiekiem roku 2019" amerykańskiego "Time"

Nastoletnia aktywistka została najmłodszą laureatką corocznego plebiscytu "Time" za swoje zasługi dla klimatu otrzymując tytuł "Człowieka Roku 2019".

· 2 min read
Greta Thunberg "Człowiekiem roku 2019" amerykańskiego "Time"

16-letnia Szwedka stała się sławna już w sierpniu 2018 roku, kiedy zapoczątkowała ogólnoświatowy ruch "Fridays for Future". W ramach protestu przestała chodzić do szkoły, a zamiast tego rozpoczęła z początku samodzielny protest pod szwedzkim parlamentem. Po niedługim czasie podążyły za nią tłumy - młodzież na całym świecie podchwyciła ideę Grety i zaczęła tłumnie wychodzić na ulice. W wielu państwach, również w Polsce, rozpoczęły się protesty klimatyczne, które mają na celu walkę ze zmianami klimatycznymi na najwyższym szczeblu.

Greta Thunberg 11 grudnia otrzymała zaszczytny tytuł "Człowieka roku" przyznawany przez gazetę "Time", tym samym zostając najmłodszą w historii osobą go posiadającą. Przyznawany jest on osobom, które wywarły największy wpływ na aktualne wydarzenia na świecie od 1927 roku.

„W ciągu 16 kolejnych miesięcy przemawiała do głów państw w ONZ,  spotkała się z papieżem, starła się z prezydentem USA i zainspirowała 4  mln ludzi do włączenia się w światowy strajk klimatyczny 20 września  2019 r. Była to największa demonstracja w sprawie klimatu w historii  ludzkości” – informuje gazeta „Time”, uzasadniając swoją decyzję.

Sama zainteresowana pochwaliła się osiągnięciem na swoim Instagramie pisząc:

"To niewiarygodne. Chcę podzielić się tym zaszczytem z członkami ruchu "Fridays for Future" i innymi aktywistami dla klimatu" -informuje Greta na swoim instagramowym koncie.

Co więcej, we wrześniu 2019 roku została także nominowana do tzw. alternatywnego Nobla - Right Livelihood Award 2019, za „inspirowanie i wzmacnianie pilnych i wynikających z naukowych faktów działań w sprawie zmian klimatycznych".


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO