Grin, kryptowaluta gwarantująca anonimowość transakcji nazywana jest Bitcoinem 2.0

Grin, kryptowaluta gwarantująca anonimowość transakcji nazywana jest Bitcoinem 2.0

Kilka miesięcy temu kryptowaluta Grin zaczęła zdobywać popularność, co wynikało z jej założenia, którym było to, że ma gwarantować ona pełną anonimowość osobom przeprowadzającym transakcje.


Grin to tzw. privacy coin, czyli kryptowaluta, która ma gwarantować pełną anonimowość osobom przeprowadzającym transakcje. Na stronie projektu można przeczytać, że celem jest zapewnienie "elektronicznych transakcji dla wszystkich". Kryptowaluta ta "upoważnia każdego do przeprowadzania transakcji lub oszczędzania za pomoca nowoczesnych pieniędzy bez obawy o zewnętrzną kontrolę lub nacisk ze strony regulatorów".

Wielu zwolenników tej kryptowaluty, która oparta jest na technologii MimbleWimble, okrzyknęło ją Bitcoinem 2.0. Pojawiły się także pojęcia "nowego paradygmatu" na rynku kryptowalut. Kryptowaluta Grin z pewnością nie jest projektem, który stawia na marketing oraz dobry PR.

Informacje na temat projektu pojawiły się w sierpniu 2016 roku na czacie IRC Bitcoina. Wówczas Tom Elvis Jedusor (nick użytkownika) opisał na czacie szkic swojego pomysłu na nowy projekt kryptowaluty. Doprowadziło to do dyskusji w serwisie Reddit, kiedy użytkownicy dokładnie przyjrzeli się nowej koncepcji.

Później opublikowane zostało opracowanie dokumentu dotyczącego kryptowaluty, a następnie po około trzech tygodniach społeczność dowiedziała się o nowym protokole noszącym nazwę MimbleWimble, która była inspirowana na nazwie zaklęcia w powieściach o Harrym Potterze w świecie przedstawionym przez J.K. Rowling.

Wiele osób zainteresowało się projektem, a później zaczęto aktywnie wymieniać się swoimi opiniami na temat rozwiązania z wykorzystaniem poczty e-mail. W końcu sam projekt został opracowany i 15 stycznia kryptowaluta oficjalnie wystartowała, co było wynikiem zebrania niezbędnych funduszy od społeczności.

Czy Grin to Bitcoin 2.0? Tego jeszcze nie wiemy, ale niedaleka przyszłość to zweryfikuje.

Nowa kryptowaluta zdobyła szybko popularność wśród zwolenników anonimowych transakcji oraz decentralizacji. Twórcy pracują nad projektem, który jest finansowany wyłącznie poprzez darowizny, poświęcając dodatkowo wolny czas, aby rozwijać kryptowalutę. Z uwagi na fakt, że zarówno twórca Grina, jak i twórca Bitcoina, są postaciami anonimowymi, a także biorąc pod uwagę to, że nie zostało przeprowadzone ICO, pojawiły się porównania kryptowalut Grin do Bitcoina (BTC).

Niektórzy uważają, że Grin to powrót do idei samego Satoshi'ego Nakamoto, twórcy Bitcoina. Jednak w przypadku tej kryptowaluty nie ma publicznej księgi ani dostępnych adresów, a wszystkie transakcje są w pełni szyfrowane, co odróżnia Grina od Bitcoina.

Nowa technologia częściowo stanowi też odpowiedź na problemy Bitcoina i Grin jest także notowany na wielu giełdach kryptowalut. Z pewnością niedaleka przyszłość pokaże, czy Grin jest rzeczywiście kryptowalutą, którą można nazwać mianem Bitcoina 2.0.


Zobacz, jak szybko ustawić nasz Start jako stronę startową w przeglądarce.Chcesz wiedzieć więcej o kryptowalutach? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO